Obchodníci se obávají hospodářské recese v USA

Ilustrativní foto: Maxim Hopman, Unsplash

Akcie na amerických trzích v pátek pokračovaly poklesem, jenž byl zahájen už den předtím v reakci na rozhodnutí centrální banky Fed nehýbat zatím s úrokovými sazbami. Vlna výprodejů však započala už předminulý týden. Nejistotu na trh vnesly události kolem prezidentských voleb, včetně atentátu na Donalda Trumpa, napětí mezi Tureckem a Izraelem a nejistá geopolitická situace obecně. „Události posledních dní jasně ukazují, že nás nečeká nic lehkého a turbulentní období by mohlo pokračovat. Držme si klobouky,“ hodnotí vývoj trhů Tom Kadeřábek, vedoucí produktového oddělení společnosti Swiss Life Select.

Index Dow Jones klesl v pátek 2. srpna o 610,71 bodu, tedy 1,5 procenta, na 39 737,26 bodu. Širší index Standard & Poor’s 500 oslabil o 100,12 bodu, čili 1,8 procenta, na 5346,56 bodu. Index technologického trhu Nasdaq se snížil o 417,98 bodu, neboli 2,4 procenta, na 16 776,16 bodu. Nasdaq již klesl o více než 10 procent ze svého červencového maxima, což znamená, že se dostal do korekce.

Za celý minulý týden Dow Jones klesl o 2,11 procenta. S&P 500 ztratil 2,06 procenta a Nasdaq 3,35 procenta.

Nedaří se ani burzám v Evropě a Číně. Evropský index Stoxx Europe 600 v pátek odepsal 1,6 procenta. A to trvá už delší dobu. „Mizerné letní výsledky světových burz jsou pouhým zrcadlem hospodářských výsledků jednotlivých společností, stejně jako chabých makroekonomických dat,“ hodnotí Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance.

Na aktuálně rychle chladnoucí světovou ekonomiku reagují i světové centrální banky, které snižují základní úrokové sazby: britská Bank of England, americký Fed alespoň přislíbil v září a v neposlední řadě i Česká národní banka. „Nikdo nemůže být na pochybách, že centrální banky vnímají současnou ekonomiku jako na sestupné dráze,“ říká Šichtařová.

Nejnovější čísla z amerického trhu práce ukázala, že ekonomika USA v červenci vytvořila 114 tisíc pracovních míst, když se čekalo 175 tisíc míst. Míra nezaměstnanosti narostla z 4,1 % na 4,3 procenta. To by mělo být vzpruhou pro akciové trhy. Totiž tak, že centrální banky sníží sazby, budou levnější úvěry a ekonomika se rozběhne. „Investoři si ale najednou uvědomili, že je horšící se kondice americké ekonomiky začíná děsit. Dokonce už se znovu objevuje strašák budoucího pádu americké ekonomiky do recese. A ekonomika v recesi by těžko umožnila akciovým trhům růst k novým historickým maximům. Druhým strašákem pro investory je pak to, že sazby Fedu letos neklesnou „dostatečně“. Dostatečně by pro investory znamenalo do konce roku vidět trojici snížení sazeb po 25 bazických bodech. Tak výrazné zlevnění úvěrů ale Fed prozatím neslíbil. I proto budou výprodeje ještě nějakou dobu pokračovat,“ odhaduje Šichtařová.