Ekonomika stoupla ve 3. čtvrtletí o 3,1 %., ale bude zpomalovat
Česká ekonomika podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve třetím čtvrtletí meziročně stoupla o 3,1 % a proti předchozímu čtvrtletí o 1,5 procenta. Proti prvnímu odhadu z konce října je to zlepšení. Na vývoji hrubého domácího produktu (HDP) se kladně podepsala domácí poptávka. Podle ekonomů jsou sice data pozitivní, ale kvůli přetrvávajícím problémům v průmyslu a nové vlně pandemie očekávají ve čtvrtém čtvrtletí zhoršení. Za celý rok čekají růst HDP kolem 2 %, zatímco v létě to bylo kolem 3 procent. Podle České národní banky se ekonomika na úroveň před pandemií vrátí na konci příštího roku.
„Nejvíce přispěly výdaje domácností na konečnou spotřebu a změna zásob. Rekordní pokles salda zahraničního obchodu negativně přispěl v celkovém výsledku HDP téměř šesti procentními body,“ uvedl k údajům ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Výdaje na konečnou spotřebu vzrostly proti loňskému třetímu čtvrtletí o 5,9 % a mezičtvrtletně o 3,7 %, z toho výdaje na konečnou spotřebu domácností byly meziročně vyšší o 6,4 % a o 4,3 % vyšší než v předchozím čtvrtletí. Podle statistiků stouply zejména výdaje za služby. Výdaje na konečnou spotřebu vládních institucí byly meziročně vyšší o 5 % a mezičtvrtleně o 2,6 procenta. V meziročním srovnání podle ČSÚ opět výrazně narostly výdaje na kolektivní spotřebu.
„S ohledem na problémy v průmyslu to lze považovat za velmi dobrý výsledek. Poslední čtvrtletí letošního roku bude nejspíše ve znamení slabšího výkonu ekonomiky. Problémy s dodávkami vstupů totiž stále trvají a podle některých ukazatelů se dokonce ještě v průběhu čtvrtého čtvrtletí prohloubily. Negativně v tomto ohledu působí i nástup další vlny koronaviru,“ soudí ekonom Komerční banky Martin Gürtler.
Meziroční růst české ekonomky byl ve 3. čtvrtletí o jeden procentní bod vyšší, než očekávala Česká národní banka v aktuální prognóze. I banka upozornila, že ekonomika se v závěru letošního roku bude nadále potýkat s obtížemi v dodávkách komponent ze zahraničí, které vedou k omezení výroby zejména v automobilovém průmyslu.