Brusel zažívá něco, na co není zvyklý – kritiku. Zastaví někdo Ursulu, ptá se Politico
Něco se děje. Rozčarování na adresu především Evropské komise (EK) dřív nebývalo slyšet. Zatím sice opatrně, ale přeci jen se ozývá. A na šéfku dokonce i nahlas.
Asi největší povyk sklidila EK a její šéfka Ursula von Lyen za video k Mezinárodnímu dni památky obětí holocaustu, kde označila koncentrační tábor Osvětim pouze za tábor v Polsku. Jako by nešlo o okupované území a nezřídila jej německá moc. Věci uvedla na pravou míru až po kritice.
Je to určitě smutné pro novou polskou vládu. Její ministr se musel k věci vyjádřit, protože Poláci jsou hrdý národ a nehodlali si to nechat líbit (jak bychom asi reagovali u nás?). Přitom hned po volbách se jel nový premiér objímat s Ursulou se slovy: „Jsme zpátky.“ Fotky ze setkání by se hodily do kterékoliv telenovely. Však to také hned schytal od opozice, s kým, že se to kamarádí.
Dokáže někdo zastavit Ursulu von Leyen? ptá se uznávané Politico
Nikdo se neomluvil
Z hlediska historie a dalšího vývoje Evropy je to sice velmi ošklivá a pro přeživší či potomky obětí bolestivá epizoda. Nicméně epizoda, na kterou se zapomene, nebo bude vzpomínat jako na faux pas. Má to ale dva významné rozměry. Za prvé nebývá zvykem, aby média tak silně informovala o přešlapu nejvyšších míst unie. Za druhé to vše jasně ukazuje na odtrženost lidí, kteří video připravovali, od fakt a skutečností. Jak vůbec mohlo někoho napadnout vynechat z popisků, že šlo o nacistický tábor na okupovaném území? A jak to, že se nikdo neomluvil?
Můžeme to považovat za detail, ukazující ale na necitlivost tvůrců i těch, kteří dílo schválili. Asi jako když děti na Brněnsku měli ve škole zjišťovat, kolik lidí se vešlo do plynové komory. To je přesně to, co dnes z Bruselu vidíme. Sebestřednost a neochotu diskutovat, respektovat. Však se také objevují zmínky, že šéfová je přezíravá, povýšená, že její okolí ji má tak říkajíc plné zuby. Když k tomu přičteme stále nevyjasněné dotace pro jejího manžela a pochybnosti kolem jejich vztahů se šéfem Pfizeru, máme tu více než kontroverzní dámu.
Bezvýhradná podpora, kterou vyjádřila Izraeli, ignorovala společné prohlášení ministrů zahraničí EU, vyzývající Izrael ke zdrženlivosti a respektování mezinárodního práva. Také se dočkala veřejné kritiky od zaměstnanců, a dokonce od vysokého představitele Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepa Borella.
„Dokáže někdo zastavit Ursulu von der Leyenovou?“, ptá se uznávaný server Politico. A cituje diplomata, který říká, že se chová stále více jako královna.
Přesto všechno se i podle tohoto serveru chystá na další funkční období. Tak už to chodí tam, kde není opozice, a kde si ve slonovinové věži myslí, že jim všichni mohou vlézt na záda. Jenže kritika sílí, byť se k nám dostává jen velmi opatrně.
A je velkou otázkou, co se bude dít kolem Maďarska. Financial Times napsaly, že mu unie chce odříznout veškeré financování, pokud zablokuje pomoc Ukrajině ze společného rozpočtu. Nejmenovaný úředník to pro Reuters označil za poznámky jedince bez provázání na celek. Ovšem Financial Times nejsou magazín voličů Ferdiše Pištory. Něco na tom bude, zvlášť když citovali pár konzultantů, kteří se tvářili, jako by šlo o hotovou věc. Orbán je lump a unii drží pod krkem. O tom žádná. Ale vzít si za rukojmí obyvatele Maďarska včetně těch, kteří ho nevolili…