Věda šíří depresi a paniku
Každý je stár, jak se cítí. Hlásili to v rádiu. Říkávala moje babička. V dobách, kdy „rádio“ bylo etalonem informační spolehlivosti a důvěryhodnosti.
Dnes by to už nezabralo. Nejvyšší důvěryhodnost mají věda a reklama. Nahlédněme do ženských/mužských časopisů, nedělních příloh, internetových médií. Je podzim, doba stresu, depresí, snížené imunity a špatného spánku. Je vědecky dokázáno, že je to důsledek toho, že vám chybí přesně to, co se právě chce prodat pod neméně vědecky prokázanou značkou.
Je podzim a je vám smutno? Zkuste… Ne, to nezabere. Musí tam být věda: Únava, skleslost, podrážděnost, depresivní nálady – bohužel i to s sebou někdy přináší podzim. Slunce zapadá dříve. Teploty klesají a ranní vstávání jsou náročnější. Jak se s podzimní depresivní náladou vyrovnat? Samozřejmě magnézium a vitamín D!
„Právě na podzim vás může přepadnout i tzv. sezónní afektivní porucha, která je specifickou formou depresivní poruchy. Jedná se o opakující se formu mírné až středně těžké deprese, často trvající od podzimu do jara. Tedy v případě, že vás depresivní stavy v létě opouštějí, ale na podzim se znovu vracejí, neznamená to, že je vše v pořádku. Měli byste svůj stav konzultovat s lékařem. Neléčená sezónní afektivní porucha totiž může přerůst v těžkou depresi,“ hlásá reklamní web jedné z lékáren.
Takže se to musí a dá se to „léčit“, protože je vědecky dokázáno, že je to úplně normální. Což ale znamená, že se napřed musí lidem vysvětlit, že právě tím trpí. A je vědecky dokázáno, že to postihuje XY procent lidí. Dostatečně se objasní, že je to právě takové XY, abyste do něj spadli i vy. A je také vědecky dokázáno, že ten či onen preparát, wellnes nebo zimní dovolená v Karibiku vás z toho spolehlivě dostanou.
Je to léty osvědčená taktika. Všimněte si, že úzkostmi, depresemi a sníženou imunitou se dnes noviny a weby jen hemží. Koho by z toho nepřepadla úzkost či deprese, jejímž průvodným jevem je snížená imunita? Vědecké vyděšení a následná katarze: Stačí zakoupit, či dělat denně to či ono, a je to v suchu.
Vzorec funguje univerzálně. I v klimatologii. Snad proto se světová konference v Dubaji COP28 koná na podzim. Mládež je vyděšená, trpí klimatickou úzkostí a jediným lékem je udělení volebního práva dětem. Totiž hned za vteřinovým lepidlem a oranžovými barvami.
„…ta věc (změna klimatu, pozn. red.) je urgentní, nesmírně vážná. Podívejte se na vědecká doporučení, ta jsou jasná: opatření k zabránění katastrofy je nutné udělat rychle. Navzdory tomu, že změna klimatu je procesem na desetiletí, či spíše na staletí,“ říká Bedřich Moldan, vědec na slovo vzatý. „…od tohoto bodu, uvědomění si možnosti sebezničení, jsme ještě dost daleko. Paradoxně i kvůli penězům, které jdou na ochranu klimatu. Skoro všechny jsou určené na adaptaci, třeba na hráze proti povodním a podobně. Ne na prevenci.“ Sebezničení je dokázáno, hlásají to vědci. Ne sice v rádiu, ale…
„Členské státy zdůrazňují, že pro zachování dosažitelnosti cíle, jímž je nepřekročit globální oteplení o více než 1,5 °C /vědecky zdůvodněno – pozn. aut./ a jenž je v souladu s Pařížskou dohodou, je důležité podstatně zvýšit celosvětové ambice v oblasti klimatu,“ píše se v mandátu, s nímž EU do Dubaje vyrazila. Zbývá vědecky popsat, co jsou to ty ambice.