ČEZ obdržel tři nabídky na nový jaderný blok v Dukovanech
Nabídky na stavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany dnes, v prodlouženém termínu, její vlastník a provozovatel, společnost ČEZ, obdržel od všech tří přihlášených uchazečů. Předložily je francouzská státní společnost EDF, korejská firma KHNP a americko-kanadská společnost Westinghouse. Součástí jsou ve všech třech případech nezávazné nabídky na stavbu dalších tří reaktorů: ještě jednoho v Dukovanech a dvou v jaderné elektrárně Temelín.
Podle dřívějších informací největší váhu při hodnocení nabídek budou mít realizační cena a technická úroveň projektu. Zapojení tuzemských subdodavatelů podmínkou tendru není, ale ČEZ i vláda daly najevo, že že by bylo velice vhodné, aby toto bylo co největší. ČEZ již dříve sdělil, že model hodnocení mu byl doporučen Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE).
Na konci letošního roku ČEZ určí pořadí nabídek a výsledek předloží české vládě. Ta uskuteční finální výběr dodavatele. Předpokládá, že smlouvu s vítězným uchazečem uzavře během příštího roku. Podle platného harmonogramu by stavba měla začít v roce 2029 a dokončení bloku je plánováno na rok 2036. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) vydalo 30. října územní rozhodnutí pro stavbu dvou bloků v Dukovanech.
Finanční podmínky ani jedna ze zúčastněných stran nesdělila. Podle původních, zhruba dva roky starých odhadů se náklady na jeden dukovanský blok měly pohybovat kolem 160 miliard korun. Vzhledem k vysoké inflaci tento odhad už nejspíše není relevantní. Na celkové náklady bude mít také významný vliv způsob financování stavby, o kterém ještě nebylo rozhodnuto.
První nový blok v JE Dukovany o výkonu 1000 až 1200 MW má především částečně nahradit stávající čtyři bloky VVER o výkonu celkem 2040 MW (po modernizaci). Tyto bloky byly uváděny do provozu postupně v letech 1985 až 1987.
Společnost Westinghouse si loni v listopadu vybrala polská vláda pro výstavbu první jaderné elektrárny v zemi. Zdroj v lokalitě Lubiatowo-Kopalino na pobřeží Baltského moře má disponovat třemi reaktory typu AP1000 s celkovým instalovaným výkonem 3 750 MW. Zahájení výstavby Polsko plánuje na rok 2026 a první jadernou elektřinu by elektrárna měla do sítě dodat v roce 2033.
Bulharská vláda minulý týden oznámila, že rozšíří tamní jadernou elektrárnu Kozloduj o dva nové jaderné reaktory s celkovou kapacitou 2300 megawatt. Stavět je bude rovněž Westinghouse. První má být uveden do provozu v roce 2033, druhý o tři roky později. V Kozloduji nyní pracují dva reaktory po 1000 MW.
Se stejnou trojicí uchazečů, jako ČEZ, tedy s EDF, Westinghousem a KHNP, jednají o stavbě jaderných elektráren rovněž Nizozemsko a Slovinsko.
V roce 2021 získala společnost Westinghouse smlouvu na dokončení výstavby nového reaktoru v jaderné elektrárně Chmelnická na Ukrajině s využitím komponent AP1000 z přerušeného amerického projektu. S Westinghousem Ukrajina zároveň podepsala dohodu o výstavbě devíti nových reaktorů v zavedených lokalitách.