Oteplení o 1,5 °C nás nezabije, říká nový šéf klimatického panelu
Šok mezi nezasvěcenými vyvolalo tvrzení nového šéfa klimatického panelu, že oteplení o 1,5 °C nás nezabije. Neřekl to ale poprvé. A vůbec to neznamená, že by hrozbu oteplování nebral vážně. Své názory odkryl především v rozhovorech pro Der Spiegl a DPA, jejichž hlavní myšlenky shrnul web Deutsche Welle dw.com.
Jim Skea, emeritní profesor z Imperial College London, stanul v čele Mezivládního panelu pro změnu klimatu OSN 26. července. Následně poskytl několik rozhovorů. Ten, který otiskl německý týdeník Der Spiegl, je na webových stránkách uveden titulkem „Svět neskončí při oteplení o 1,5 stupně.“
Svět neskončí při oteplení o 1,5 stupně
Např. web DW.com (Deutsche Welle) shrnul obsah rozhovorů s tím, že takovéto oteplení bude představovat problém, nicméně bychom neměli lidstvo děsit, že jde o existenční hrozbu!
Skea podle webu také vyzývá k vyváženému přístupu k diskusi o změně klimatu. Svět podle něj skutečně neskončí, pokud se oteplí o více než 1,5 stupně. A pokud tím budeme lidstvo děsit, bude ho to paralyzovat a zabrání přijetí důležitých kroků k ochraně klimatu.
Začne to korálovými útesy
Právě oteplení v tomto rozměru (někdo uvádí „oproti předindustriální éře“) považují přitom klimatologové za zásadní hrozbu. A státy, které se hlásí k ochraně klimatu, považují za nutné mu zabránit. Například web Fakta o klimatu uvádí, že by při něm či větším posunu došlo k následujícím efektům:
1. Ohrožení korálových útesů. Při oteplení o 1,5 až 2 °C zahynou téměř všechny
2. Při oteplení o 3 až 4 °C hromadný úhyn stromů v deštných pralesech
3. Totéž v severních jehličnatých lesích, především v tajze
4. Obecně při oteplování úhyn živočišných druhů a kolaps regionálních systémů
Ačkoliv na klimatické aktivisty i jejich odpůrce může působit Skea šokujícím způsobem, ve skutečnosti závažnost situace nepopírá. Jen hovoří o potřebě racionality. Řekl například, že žádný vědec nemůže lidem říkat, jak mají žít nebo co mají jíst. A chce nabízet (podle dw.com) rady konkrétním skupinám lidí, jako jsou urbanisté, vlastníci pozemků a podniky.
žádný vědec nemůže lidem říkat, jak mají žít nebo co mají jíst
„U všech těchto věcí jde o skutečné lidi a jejich skutečné životy, nikoli o vědecké abstrakce,“ řekl podle Deutsche Welle agentuře DPA.
Ať to zní jakkoliv překvapivě, nevyjádřil se v podobném duchu poprvé. Větu „Z vědeckého hlediska nespadneme přes okraj útesu, pokud překročíme 1,5°C,“ najdeme například i v nedatovaném rozhovoru na webu Organizace spojených národů, pořízeném během či po loňském zasedání COP27 (od 6. do 20. listopadu 2022 v egyptském Šarm aš-Šajch). Zároveň v něm ale najdem i větu: „Spíš jde o to, že záleží na každém zlomku stupně oteplení.“
James „Jim“ Ferguson Skea se pohybuje prakticky celou svou kariéru v akademickém světě britských a amerických univerzit. S mezivládním panelem pro změnu klimatu spolupracuje podle Wikipedie od jeho založení. Od roku 2008 působí jako člen předsednictva, předsedou se stal v 69 letech.