Volných míst ve finančním sektoru v Londýně ubyla skoro třetina
Nabídka volných míst ve finančním sektoru v Londýně se v prvním čtvrtletí meziročně snížila o 31 procento. Na vině je vedle ekonomických problémů i zvýšené geopolitické napětí. Ve své čtvrtletní zprávě nazvané London Employment Monitor to dnes zveřejnila globální náborová společnost Morgan McKinley.
Tisíce lidí zaměstnaných v londýnském finančním sektoru se ocitly pod zvýšeným tlakem po pádu amerického finančního ústavu Silicon Valley Bank (SVB) a následných problémech druhé největší švýcarské banky Credit Suisse. Tu převezme její větší domácí rival UBS, záchranu v březnu dohodla švýcarská vláda, centrální banka a regulační úřady.
Navíc zatím nic nenapovídá, že období vysoké inflace už je u konce. Totéž platí o bezpečnosti dodávek energie, kde velmi vysoké ceny mají značný podíl na tom, že se zhoršily hospodářské vyhlídky ve světě. Tyto faktory spolu s pokračujícími problémy, kterým kvůli růstu úrokových sazeb čelí podniky, nutí zaměstnavatele být v dalších plánech na přijímání nových lidí opatrnější.
„Po silném růstu ve finančním sektoru v roce 2021, kdy se ekonomiky začaly otevírat po uzavírkách zavedených kvůli pandemii, byl ten loňský rok z hlediska pracovních míst horší,“ cituje agentura Reuters Hakana Envera, výkonného ředitele britské součásti Morgan McKinley. „Pokračuje to i v roce 2023, kdy se počet volných míst proti stejnému období loni snížil o 31 procent, a to kvůli ekonomické nejistotě a hrozbě propouštění.“
Počet lidí, kteří v prvním čtvrtletí hledali v londýnském finančním centru zvaném City práci, proti posledním třem měsícům loňského roku vzrostl o 19 procent. Část zaměstnanců hledá větší jistotu zaměstnání, jiní přecházejí k oborům, které se zaměřují na takzvané zelené finance a zodpovědné investování, označované zkratkou ESG z anglických slov Environment, Social & Governance. Tam poptávka po těchto zaměstnancích stále převyšuje nabídku.
Nejistotu odráží i fakt, že nárůst mzdy, který si v prvním čtvrtletí zajistili zaměstnanci finančního sektoru, kteří přešli z jednoho zaměstnání do druhého, klesl na 18 procent. To ukazuje na nejnižší očekávaný nárůst výdělku za téměř dva roky.
„Trh téměř zpohodlněl, mnozí očekávají obrovské zvýšení mezd, ale trh na tuto poptávku reaguje. Firmy jsou realističtější v tom, co nabízejí, aby minimalizovaly vnitřní rozvrat mezi stávajícími zaměstnanci,“ řekl Enver.