Uhelné elektrárny v ČR vyrobily o pětinu méně elektřiny
České hnědouhelné elektrárny vyprodukovaly v prvním pololetí meziročně o pětinu elektřiny méně. Poptávka po elektřině se sice zvýšila o dvě procenta, ale u energie vyrobené z černého a hnědého uhlí klesla 11 procent. Vyplývá to ze studie britského think-thanku Ember. Podle něj není česká uhelná elektřina schopná konkurovat snížení cen obnovitelných energií.
Studie shromáždila data o zdrojích a objemu elektřiny v Evropě za první pololetí letošního roku a porovnala je se stejným obdobím roku 2020 a 2019. Výroba elektřiny z uhlí byla v letošním prvním pololetí o 16 % nižší než ve stejném období roku 2019. Naopak podíl takzvané čisté elektřiny vzrostl a v první polovině roku zajistil dvě třetiny odběru energie v Evropské unii.
„Spotřeba uhlí v posledních letech výrazně klesá v celé Evropě, včetně České republiky. Od spalování uhlí odstupuje naprostá většina evropských států, z ekonomických i ekologických důvodů,“ uvedl koordinátor energetické kampaně ekologické organizace Greenpeace Jiří Jeřábek. Vedoucí Evropského programu společnosti Ember míní, že Česko zůstává nepřipravené vzhledem k nulové snaze o nárůst obnovitelných zdrojů.
Komentář SH:
Vzhledem k propagované demokratizaci energetiky by se o nárůst měli snažit především podnikatelé, případně občané bydlící ve vhodných rodinných domech. Nic a nikdo jim nebrání v nárůstu obnovitelných zdrojů, těchto „nejlevnějších a nejefektivnějších zdrojů“ elektřiny.
Podle vlády by český energetický mix měl být v dlouhodobém horizontu postaven na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Na přechodnou dobu má pomoci plyn. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033.
Vláda vzala doporučení Uhelné komise na vědomí. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v rámci komise dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v energetice ČR.
Pojišťovna Kooperativa nedávno oznámila, že nebude od počátku roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny skupiny ČEZ. Člen představenstva pojišťovny Jiří Sýkora ČTK řekl, že je to jeden z dalších kroků v odklonu od zdrojů energie zatěžujících životní prostředí. ČEZ v reakci uvedl, že ke kroku došlo po vzájemné dohodě.