Spor o plynovod teprve začne
Německo a Spojené státy americké dohodou ukončily dlouholetý spor o výstavbě a užívání plynovodu Nord Stream 2 z Ruska do Německa. Roura se dotáhne do konce a všechno bude fajn.
Dohoda zní asi tak, že kdyby Moskva použila energie „jako zbraň“ a nebo kdyby začala znovu ubližovat Ukrajině, „…přistoupí Německo k opatřením na národní úrovni a bude se zasazovat o účinná opatření včetně sankcí na evropské úrovni s cílem omezit ruské exportní kapacity v energetickém sektoru.“
USA proti plynovodu vyhlásily sankce ještě za prezidenta Donalda Trumpa. Současný prezident Joe Biden je kupodivu nezrušil. Načež následovalo setkání německé kancléřky Angely Merkelové s ním a další diplomatické aktivity Německa a už se dokončuje. K velké nelibosti Ukrajiny, která se obává ztráty příjmů z tranzitu plynu i ze ztráty politického významu pro západní Evropu, pro ni tak důležitého při stále hrozící okupaci Ruskem. A rádi nejsou ani Poláci.
Čím má tyto obavy německo-americká dohoda rozptýlit? Těžko se hledá odpověď. „Opatření na německé národní úrovni a omezení ruské exportní kapacity“ – co to znamená, himmelhergott?
Kdyby na to došlo, lze si představit, jak Německo, které odstavilo uhelné elektrárny a jaderné elektrárny, ukončí dovoz plynu? Rusku za trest?
A je otázka, jestli vůbec na to dojde. Agrese vůči Ukrajině například nebude vypadat jako mohutné tažení pozemních vojsk. To budou spíše trollové, zelení mužici, sabotáže…, ke kterým se Rusko určitě nebude znát. Dost podobně by to eventuálně vypadalo s „energií jako zbraní“. To bude samá změna tržních podmínek, inflace, technické poruchy a tak.
Evropská komise potvrdila, že Nord Stream 2 není v jejím zájmu, ale bude o něm jednat. Pokud by ale na jakékoliv sankce vůči Rusku došlo, i třeba na „národní úrovni“, začne být soukromý obchod mezi Německem a Ruskem problémem zatraceně unijním. Ve smlouvě, konec konců, stojí „…účinná opatření včetně sankcí na evropské úrovni“. Velká pohoda nezavládne ani mezi EU a USA.
V tomto smyslu Rusko nemusí nijak hýbat s dodávkami plynu, respektive s „energií“. Úplně mu (nyní) stačí, že prosadilo soukromý německo-ruský, velmi riskantní a vůči spojeneckým státům v EU velmi nekolegiální obchod. Že upevnilo zájmovou hranici mezi Ukrajinou a západní Evropou. I s případně prodlouženou smlouvou o tranzitu a poplatcích, kterou Putin Ukrajině nabídl, je to pro Moskvu už teď, kdy rourou neprošel ještě ani kubík, sakra dobrý kšeft.
Plynovod představuje zásadní problém i pro Českou republiku jakožto členskou zemi EU, jakožto zemi, která si z něj taky má cucnout toho plynu, i jakožto zemi, která s Ruskem docela čile obchoduje. Také budeme potřebovat co nejlevnější plyn. Bude snadné a „omluvitelné“ v národním zájmu stát se kolaborantem. Kdyby na „to“ došlo.