Průmysl v lednu dále klesal, ale odrazil se ode dna
Podmínky v českém zpracovatelském průmyslu se v lednu znovu zhoršily, pokles byl ale nižší než v předchozích měsících. Index nákupních manažerů (PMI) dosáhl hodnoty 44,6, od prosince se zvýšil o dva body. Informovala o tom dnes společnost S&P Global. Úroveň 50 bodů v indexu je předělem mezi růstem a poklesem sektoru. Analytici dnešní výsledky indexu PMI vnímají jako odražení průmyslu ode dna.
Lednový pokles byl nejpomalejší od loňského září, ale stále patřil mezi nejhorší výsledky PMI od května 2020. K celkovému útlumu v lednu dál přispěl i prudký pokles české výroby, k němuž vedla zdrženlivost klientů a nižší příjem nových zakázek, uvedla S&P Global.
„Tempo poklesu během ledna sice zpomalilo, ale poptávka na domácích i zahraničních trzích byla stále slabá. Nižší příjem nových zakázek pak výrobce přiměl k dalšímu omezení nákupu vstupů, zaměstnanosti i výrobních zásob. Na kupní sílu odběratelů dopadlo další výrazné a historicky silné zvýšení nákladů. Ceny výstupů ovšem vzrostly rychleji, protože firmy do nich promítaly zejména vyšší ceny energií,“ uvedla vedoucí ekonomka S&P Global Market Intelligence Sian Jones. Podle ní bude letos česká průmyslová výroba stagnovat.
V lednu v průmyslu ubylo nových zakázek kvůli slabé domácí i zahraniční poptávce, kterou omezovaly rostoucí ceny a klesající kupní síla odběratelů. Ceny vstupů ve výrobě na počátku roku výrazně vzrostly, zejména materiálu a energií. Výrobci vyšší ceny převáděli na odběratele zdražováním výstupů. Nižší příjem nových zakázek se projevil v poklesu zaměstnanosti.
Výsledky indexu také ukazují, že v příštím roce výrobci očekávají oživení poptávky, získání nových zákazníků nebo uvedení nových výrobků na trh, což by mělo vést k růstu výroby. Pozitivní očekávání pro příští rok byla podle S&P Global nejsilnější za sedm měsíců.
„Odrážíme se od dna, ale k růstu ještě něco chybí. Třeba více zakázek či pomalejší růst nákladů. Současná situace je nadále komplikovaná, ale vyhlídky se zlepšují,“ zhodnotila výsledky indexu hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.
Pozitivní obrat vidí také analytička Komerční banky Jana Steckerová. „Celkově se zdá, že se dynamika českého zpracovatelského průmyslu začíná odrážet ode dna. V únoru mohou tento trend dočasně narušit problémy s komponenty v automobilovém sektoru, dlouhodobější vyhlídky se ale zdají být příznivé,“ řekla. Odhaduje, že za celý letošní rok vzroste výstup českého průmyslu o 1,7 procenta.