Za poslední rok nezaplatilo pozdě ani jeden účet 78 procent Čechů
Ani jeden svůj účet nezaplatilo pozdě za poslední rok 78 % českých spotřebitelů, průměr v Evropě činil 69 procent lidí. Vyplývá to z průzkumu o platbách, který udělala společnost Intrum ve 24 evropských zemích a kterého se zúčastnilo více než 24 000 spotřebitelů. Spoření na budoucnost je podle průzkumu pro Čechy stále obtížnější a většina z nich má obavy.
Vysoká inflace dopadá téměř na všechny lidi v Evropě, ukázal průzkum. V ČR v něm 85 % respondentů uvedlo, že růst cen má negativní dopad na finance jejich domácnosti, a dalších 12 % očekává, že tyto důsledky inflace brzy pocítí.
Dvě třetiny spotřebitelů tvrdí, že by rádi nakupovali více udržitelné zboží a služby, ale brání jim v tom rostoucí životní náklady. Polovina českých respondentů by okamžitě přestala utrácet peníze u společnosti, o které by věděli, že diskriminuje spotřebitele na základě sociálního nebo etnického původu. Více než polovina podle průzkumu nenakoupí u firmy, o které vědí, že škodí životnímu prostředí. Loni to bylo 47 procent.
Průzkum rovněž ukázal rostoucí obavy českého obyvatelstva z důsledků geopolitické a makroekonomické situace. Optimismus v lepší budoucnost v postcovidovém období podle zjištění ztratila 64 procenta lidí. Češi jsou ještě pesimističtější než průměrný Evropan. V Evropě se optimismus vytratil v průměru u 61 % dotázaných. Obavy z rostoucích výdajů domácností se podle průzkumu zvyšují, 60 % českých spotřebitelů v něm uvedlo, že účty běžných rodinných výdajů vzrostly nad příjmy.
Mnohým Evropanům začíná připadat, že si spoření dokonce nemohou dovolit, napsali autoři průzkumu. Obavy z toho, že si nebudou moct dopřát důchod, přiznalo 62 % Evropanů. Podobné množství (61 %) má podle průzkumu starosti, že si na budoucnost nešetří dost. V ČR je to 60, respektive 58 %, plyne ze zjištění.
Zaměstnavatele plánuje o nadstandardní zvýšení platu požádat 29 % Čechů, zjistili autoři průzkumu. Nejpravděpodobněji to podle nich udělají mladší respondenti (33 %), domácnosti s dětmi (35 %) a vysoce postavení pracovníci s vysokými platy (36 %). Evropský průměr činí 30 procent.
„Český spotřebitel má stále dostatek prostředků na placení svých běžných účtů vzhledem k nízké nezaměstnanosti a zadluženosti ČR, což prokazuje excelentní ukazatel včasného hrazení účtů českými domácnostmi,“ řekl výkonný ředitel společnosti Intrum Czech Karol Jurák.