Pravidla EU na regulaci cen za plyn mohou ohrozit finanční stabilitu
Navrhovaná pravidla Evropské unie k omezení růstu cen zemního plynu by mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně a je zapotřebí je přepracovat. Napsala to podle agentury Reuters Evropská centrální banka (ECB) ve svém oficiálním stanovisku. Varovala, že ačkoliv cílem pravidel je omezení mimořádných výkyvů cen plynu, jejich výsledkem by mohl být přesný opak.
„ECB se domnívá, že současná podoba navrhovaného mechanismu pro korekci trhu by za určitých okolností mohla ohrozit finanční stabilitu v eurozóně,“ uvedla ECB.
Sjednotit pohled zatím rozdělených zemí Evropské unie na možné zavedení cenového stropu pro případ výrazného zdražení plynu se v těchto dnech pokouší české předsednictví bloku. Skupina zemí v čele s Německem stále dává najevo nesouhlas s jakýmkoli omezováním cen.
Podle diplomatů proto není vyloučeno, že se na mimořádném jednání ministrů energetiky příští úterý dohodu opět nepovede uzavřít. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová včera prohlásila, že podle jejího přesvědčení se do konce roku země na podobě stropu shodnou.
Na finanční rizika plánu na zavedení cenového stropu již dříve poukázaly například burzovní společnosti Intercontinental Exchange (ICE) a European Energy Exchange (EEX). EEX varovala, že plán na by mohl znamenat významné riziko pro finanční stabilitu a zabezpečení dodávek na energetických trzích v Evropské unii. „Tento návrh by mohl energetickou krizi rozšířit a učinit z ní ještě krizi finanční, protože výrazně narušuje obchodní aktivity hráčů na trhu,“ prohlásil minulý měsíc šéf strategie EEX Tobias Paulun.
ICE minulý měsíc uvedla, že obchodníci s energiemi by v případě schválení plánu museli vynaložit dodatečných 33 miliard eur (zhruba 800 miliard Kč) na zálohy, které burzy požadují po zákaznících obchodujících s termínovými kontrakty.