Nezaměstnaných nepřibývá, ale pracovních příležitostí ubývá
Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Místo si prostřednictvím úřadů práce hledalo 257 187 lidí. Počet nabízených volných míst oproti říjnu mírně klesl na necelých 292 000. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR), podle kterého nezaměstnanost následujících měsících pravděpodobně vzroste. Loni v listopadu činila nezaměstnanost v zemi 3,3 procenta.
Novou práci si na konci letošního listopadu hledalo zhruba o 1400 lidí víc než v říjnu. Okamžitě mohlo nastoupit do práce 232 720 nezaměstnaných. Počet volných pozic v nabídce úřadů práce meziměsíčně klesl o 5390, proti loňskému listopadu jich ubylo 52 870. Na jedno volné pracovní místo připadá v průměru 0,9 uchazeče.
Nejvyšší nezaměstnanost v listopadu zůstala stejně jako v předchozím měsíci v Ústeckém kraji, kde činila 5,3 procenta. Ve druhém Moravskoslezském kraji bylo bez práce 4,9 % lidí. „Tyto regiony měly nejvyšší podíl nezaměstnaných osob i loni. Což odpovídá jejich dlouhodobé ekonomické situaci,“ npasal Úřad práce (ÚP) ČR. Naopak nejnižší nezaměstnanost byla v Pardubickém kraji, a to 2,5 procenta.
Na úrovni okresů jsou rozdíly ještě patrnější. Nejnižší nezaměstnanost byla na konci listopadu v okrese Praha-východ, kde nezaměstnanost činila 1,5 procenta. Následují okresy Pelhřimov a Praha-západ s mírou nezaměstnanosti 1,7 procenta. Na opačném konci žebříčku se umístilo Karvinsko s nezaměstnaností 8,1 % a Mostecko s 6,6 procenta.
„Ze strany zaměstnavatelů přetrvává zájem o zaměstnance, převážně v technických a dělnických profesích. Dlouhodobá poptávka je po kvalifikovaných řemeslnících,“ napsal generální ředitel ÚP ČR Viktor Najmon. Postupně se také rozjíždí zimní turistická sezona, letos bez omezení kvůli pandemii. Zaměstnavatelé proto hledají brigádníky na provoz vleků, do pohostinství nebo třeba instruktory lyžování.
V následujících měsících nezaměstnanost podle úřadu práce pravděpodobně vzroste, v souvislosti s útlumem sezonních prací. Situace na trhu práce budou ovlivňovat také dopady energetické krize na zaměstnavatele. Vliv může mít také průběh válečného konfliktu na Ukrajině nebo aktuální epidemická situace.
Ke konci listopadu pracovalo v Česku 99 644 Ukrajinců s udělenou dočasnou ochranou. Nejčastěji pracují jako montážní dělníci nebo pomocníci ve stavebnictví, výrobě a dopravě. Z celkového počtu uchazečů o zaměstnání registrovaných na úřadech práce bylo Ukrajinců 5,3 procenta.
Loni v listopadu činila nezaměstnanost v zemi 3,3 procenta. Uchazečů o práci tehdy úřady evidovaly 245 549. Zaměstnavatelé nabízeli 344 840 pracovních příležitostí.
„Míra nezaměstnanoti 3,5 % je stále číslo, které je na špičce v rámci celé EU a zatím se nepotvrzují černé scénáře výrazného poklesu ekonomiky a otřesů na trhu práce. Dál však sledujeme nebezpečně se přibližující dvě zásadní hodnoty. Počet volných míst dlouhodobě klesá a v listopadu jich bylo téměř 292 tisíc, ale lidí bez z práce pomalu přibývá až na listopadových 257 tisíc,“ upozorňuje Tomáš Volf, analytik společnlsti Citfin. „Tento trend bude nutně pokračovat i v dalších měsících vlivem nižšího zájmu o sezónní práce, a především z toho důvodu, že koncem roku skončí úvazky na dobu určitou a zaměstnavatelé by je nemuseli chtít prodloužit. Obavy o budoucí vývoj zakázek a celé ekonomiky pošlou mnoho lidí na úřady práce.“
Vývoj nezaměstnanosti v ČR:
říjen 2022 | listopad 2022 | |
Podíl nezaměstnaných (v procentech) | 3,5 | 3,5 |
Počet nezaměstnaných | 255.792 | 257.187 |
Počet volných pracovních míst | 297.360 | 291.970 |
Zdroj: ÚP ČR