Růst průmyslu a stavebnictví nevyrovnal loňský propad
Přestože průmyslová výroba, stavebnictví i zahraniční obchod v Česku zaznamenaly v květnu proti předchozímu roku lepší výsledky, dnešní data Českého statistického úřadu (ČSÚ) jsou spíše zklamáním. Naznačují limity domácí ekonomiky. Příznivá meziroční čísla jsou podle statistiků stále dána nízkým srovnávacím základem z loňského roku, který zásadně ovlivnila omezení kvůli epidemii koronaviru.
Průmyslová produkce v květnu meziročně vzrostla o 25,3 procenta. Ve srovnání s letošním dubnem, který zaznamenal rekordní růst, ale průmysl klesl o 3,6 procenta. Výrobce začíná trápit nedostatek potřebných součástek.
„I když na první pohled vypadají čísla z tuzemského průmyslu velmi povzbudivě, když se meziročně jeho výroba zvýšila o čtvrtinu, stále více je patrné, že se dostal na hranice svých stávajících možností,“ řekl analytik ČSOB Petr Dufek.
Průmyslu scházejí dodávky dílů
Vládní opatření proti šíření nemoci covid-19 ostře narušují časovou řadu statistických údajů. Ne ve smyslu jejich metodiky a platnosti, ale ve smyslu vypovídací schopnosti jejich meziročního srovnávání. Dvouciferná čísla o růstu nemusejí znamenat skutečné zvýšení produkce či obchodu, ale naznačují tempo návratu k předkrizovým hodnotám roku 2019. A k těm například průmysl ještě nedospěl. Pohled na meziroční údaje málokdy tak dobře jako tentokrát maskuje poslední vývoj, potvrzuje analytik Komerční banky Michal Brožka.
Analytik Generali Investments Radomír Jáč uvedl, že problémem jsou výpadky v dodávkách dílů a surovin, jež limitují prostor pro další růst. Nedostatek součástek se projevuje především v automobilovém průmyslu, poznamenal.
Podobný vývoj je patrný i v sousedním Německu, kde meziměsíčně průmyslová výroba klesla o 0,3 % a index důvěry podnikatelů a analytiků ZEW v červenci klesl o 16,5 bodu. Například v květnu klesla výroba aut v Německu o 17 procent, v Česku o 11 procent, většinou v důsledku váznoucích dodávek dílů.
„Nemusí to navíc dlouho trvat a průmysl může po enormním růstu znovu narazit na nedostatek volných pracovních sil. Za celý rok 2021 tak čekáme růst průmyslu okolo 7 procent,“ předpovídá Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance.
Stavebnictví roste jen pomaloučku – z podobných důvodů
Stavební výroba v Česku po více než rok trvajícím propadu v květnu poprvé meziročně vzrostla, a to o 5,8 procenta. Pozemní stavitelství posílilo o 4,5 procenta a inženýrské o 8,8 procenta. Stavebnictví po začátku epidemie nemoci covid-19 v březnu 2020 od loňského dubna vytrvale oslabovalo. V několika měsících loňského i letošního roku byl meziroční propad stavební produkce dokonce větší než 10 procent.
„Lepší výsledky tentokrát vykázali živnostníci a menší firmy, které loni ovlivnila pandemie větší měrou, a základna byla proto velmi nízko,“ sdělila vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Růstu stavebnictví pomohly uvolnění proticovidových opatření a příznivé počasí. Brzdou je naopak stále nedostatek pracovníků a materiálu, uvedli analytici. Oceňují především meziměsíční nárůst o 3 procenta.
Investoři a stavební firmy se přesto obávají zpomalování realizací právě z důvodu nedostatku materiálu a pracovních sil. V důsledku růstu cen se také mnozí obávají nedodržení rozpočtu staveb. Vyplývá to z průzkumů společnosti CEEC Research mezi řediteli stavebních firem a developery.
„Ve stavebnictví zřejmě silně zapůsobilo květnové významné rozvolnění protiepidemických restrikcí a možná i příchod teplejšího počasí. Domácnosti tak mohly začít realizovat plánované opravy a úpravy svých obydlí, které během pandemie odkládaly. Ještě silnější však pravděpodobně byl vliv obnovené poptávky firem po investicích,“ uvedl analytik Komerční banky Martin Gürtler. „Realizaci staveb komplikují skokově se zvyšující ceny stavebních materiálů a nedostatek stavebních dělníků,“ dodal analytik BH Securities Štěpán Křeček.
V ohrožení jsou také realizace a rozpočty stavebních akcí naplánovaných městy a obcemi a často dotovaných z evropských fondů. Starostům se nedaří uzavírat smlouvy se stavebními firmami pro jejich vytíženost. Světu hospodářství se s tím svěřilo několik představitelů obecních a městských úřadů.
Evropská komise očekává, že růst české ekonomiky se v letošním roce po loňském rekordním propadu přiblíží čtyřem procentům. Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky i přes tvrdé dopady jarních omezení má podle aktuální prognózy zvýšit o 3,9 procenta, v příštím pak o 4,5 procenta. Předchozí květnový odhad počítal s růstem o 3,4 na letošek a o 4,4 procenta na příští rok.