Maďarské jeskynní lázně skončily na plynu
Personál v pondělí zhasl a začal vysoušet bazény ve slavných maďarských jeskynních lázních Miskolc-Tapolca. Tato staletá atrakce padla za oběť novodobé krizi – prudce rostoucím cenám plynu, napsala agentura Reuters.
Návštěvníci chodili do rozsáhlé jeskyně od římských dob, aby si dopřáli koupel v přirozeně vyhřívané vodě. V posledních letech podnik spoléhal na plyn při dodatečném zvyšování teploty v bazénech a jeskyních, zvláště během zimy. Pak ale Rusko vpadlo na Ukrajinu sousedící s Maďarskem, což otřáslo světovým hospodářstvím a energetickými trhy. Pro Miskolc-Tapolca a další podniky po celé Evropě i mimo ni to má dopady v podobě zdrcujících účtů.
Jeskyně – se svými pěti síněmi na koupání a spletitými chodbami s masážními sprchami a komorami s ozvěnou – v pondělí zavřely na neurčitou dobu, napsal v prohlášení jejich provozovatel Miskolci Fürdők. „Musíme jeskynní lázně zavřít z jednoho prostého důvodu: Naše spotřeba plynu za tři měsíce od října do prosince bude stát dodatečných 61 milionů forintů (přes 3,5 milionu korun),“ sdělila výkonná ředitelka Judit Némethová.
Uzavření lázní bude mít nevyhnutelně dopad na hotely a pohostinství a další turistické podniky v okolí. Je to znepokojivý signál pro odvětví, které se teprve nedávno začalo zotavovat z covidového propadu. Zákazníci, kteří se před víkendem naposledy koupali v místních vodách, vyjadřovali naději v záchranu na poslední chvíli.
„Nedokážu pochopit uzavření tak úžasného komplexu. Vláda podporuje všechno možné. Nemohli prostě něco dát i sem?“ řekla Andrea Muszková, když se ponořila do jednoho z bazénů. „Hotely zbankrotují, protože na tomto jsou závislé,“ dodal její manžel Károly Kerezsi. Záchrana ale nepřišla a jeskyně se zavřela.
Společnost Miskolci Fürdők byla ztrátová poslední čtyři roky a její příjmy v roce 2021 byly stále výrazně pod předpandemickou úrovní, ukazují data společnosti. Účet za plyn byl poslední kapkou.
Vláda poskytla pomoc malým a středním podnikům působícím v klíčových dodavatelských řetězcích výrobního sektoru, aby si poradily s rostoucími náklady na energie, ale ještě musí poskytnout pomoc sektoru služeb. „Pokud bychom mohli nějak najít energeticky účinný způsob, jak nahradit tento obrovský nárůst cen plynu a pokud bychom dostali nějakou pomoc“, řekla Némethová, „pak bychom okamžitě začali takovou možnost zkoumat.“