Pokud by dysfunkce na trhu pokračovala nebo se zhoršovala, znamenalo by to podle centrální banky podstatné riziko pro finanční stabilitu Británie. Způsobilo by to rovněž neopodstatněné zhoršení finančních podmínek a snížení toku úvěrů do reálné ekonomiky.
Cílem nákupů je podle banky obnovit řádné tržní podmínky. Nákupy proto budou v takovém rozsahu, jaký bude nezbytný k dosažení tohoto výsledku, uvedla Bank of England, jak zní oficiální název britské centrální banky.
Výnosy třicetiletých státních dluhopisů včera poprvé od roku 2002 stouply nad pět procent. Pokračoval tak prudký výprodej vyvolaný fiskálním plánem vlády, který byl zveřejněn minulý týden. Po oznámení centrální banky výnosy klesly zhruba o 0,2 procentního bodu, upozornila agentura Reuters.
Centrální banka dodala, že zachová svůj cíl snížení objemu státních dluhopisů v držení v příštím roce o 80 miliard liber (2,1 bilionu Kč) ze současných 838 miliard liber. Zahájení prodeje, které mělo začít příští týden, ale kvůli podmínkám na trhu odloží.
Bank of England plánuje prodat dluhopisy, jakmile se podmínky na trhu stabilizují. Ministerstvo financí souhlasilo, že banku v případě ztrát odškodní.
„Tyto nákupy budou přísně časově omezené. Jejich cílem je řešit specifický problém na trhu dlouhodobých státních dluhopisů,“ uvedla britská měnová autorita.
Reakce na oznámené reformy
Ministr financí Kwasi Kwarteng minulý týden představil soubor opatření, která mají v zemi podpořit hospodářský růst a pomoci zmírnit nejhorší krizi životních nákladů za desítky let. Součástí pomoci jsou miliardové daňové škrty, největší od roku 1972, a dotace zhruba 60 miliard liber, která má snížit účty za plyn a elektřinu pro domácnosti a podniky.
Jeden zdroj z ministerstva financí agentuře Reuters sdělil, že Kwarteng neodstoupí a vláda svou politiku nezmění. Další obeznámený zdroj uvedl, že Trussová ministra financí stále podporuje a brzy oznámí další ekonomické reformy.
Šéf opozičních labouristů Keir Starmer dnes prohlásil, že vláda by měla upustit od plánů na snížení daní a zvýšení zadlužení, které vyvolaly otřesy na finančních trzích. „Vláda zjevně ztratila kontrolu nad ekonomikou, způsobila si to sama,“ řekl televizi Sky News. Podle něj by vláda nyní měla svolat parlament a upustit od tohoto rozpočtu dříve, než dojde k dalším škodám.
Nový plán vlády ještě před oznámením BoE odsoudily také Mezinárodní měnový fond (MMF) a ratingová agentura Moody’s. MMF uvedl, že návrhy by přispěly ke krizi důvěryhodnosti a podle Moody’splánované rozsáhlé daňové škrty jsou pro zemi úvěrově negativní.
Nový plán na daňové škrty odsoudily také MMF a Moody’s
„Vzhledem ke zvýšeným inflačním tlakům v mnoha zemích, včetně Británie, nedoporučujeme v současné době velké a necílené fiskální balíčky, protože je důležité, aby fiskální politika nepůsobila protichůdně vůči měnové politice, uvedl mluvčí MMF. Agentura Reuters upozornila, že je to vzácná intervence MMF v zemi, která patří do skupiny předních ekonomik světa G7, a podtrhuje vážnost situace, ve které se Británie nachází. Stratég Deutsche Bank Jim Reid označil výtku MMF za „dosti jízlivou“.
Libra po oznámení britské centrální banky posílila a kolem 19:30 SELČ si k americké měně připisovala 1,7 procenta na 1,0913 USD.