RWE připravuje ke zprovoznění tři hnědouhelné elektrárny
Německá energetická společnost RWE se připravuje na opětovné zprovoznění tří hnědouhelných elektráren. Už od října by měly pomoci se zajištěním dostatku energie na zimu. O přípravách informovala s odkazem na firmu agentura Reuters.
Podle mluvčího RWE musí berlínská vláda ještě formálně upřesnit podmínky provozu. Dodal, že elektrárny Neurath C a Niederaussem E a F v Severním Porýní-Vestfálsku na západě země by mohly znovu zahájit svou činnost začátkem října.
Německo je největším producentem hnědého uhlí na světě a uhelné regiony v Severním Porýní-Vestfálsku kdysi tvořily páteř německého těžkého průmyslu. Berlín se v lednu 2020 rozhodl stát se první zemí, která se zbaví energie z jádra i z uhlí. Nyní však tento krok přehodnocuje kvůli prudkému nárůstu ceny plynu, který zesílila ruská invaze na Ukrajinu. Levný ruský plyn měl s příklonem k obnovitelným energiím podle původního německého plánu pomoct.
Dotčené elektrárny byly vytipovány už v květnu. Tehdy se o nich uvažovalo jako o záloze pro případ přerušení dodávek ruského plynu do Evropy, což se nyní stalo realitou.
Dodatečná kapacita, která se propíše na evropském velkoobchodním trhu s elektřinou, pomůže snížit její rekordní ceny. K těm kromě ruského útoku na Ukrajinu přispěly i technické problémy francouzských jaderných elektráren.
Nové bloky elektrárny Niederhausen budované v letech 1997 až 2002 patřily k nejmodernějším blokům hnědouhelných elektráren na světě s hrubým výkonem 1012 megawattů (čistá 950 MW) vyvinutým s mnohem vyšší účinností (43%) než ostatní elektrárny (běžně 31%) . RWE investovala do projektu 1200 mil. EUR. Od 21. července 2006 společnost RWE vynaložila 40 mil. EUR na stavbu sušící jednotky s fluidním ložem s technologií odpadního tepla (WTA) jako pilotního projektu procesu sušení surového hnědého uhlí. Kromě toho se využívá volné odpadní teplo z elektrárny.
Dva nejnovější bloky hnědouhelné elektrárny Neurath patří k největším na světě. Výkon každého z nich je 1100 MW. Jedná se o nejmodernější bloky s vysokou účinností. Na jednotku produkované elektřiny produkují méně oxidu uhličitého i škodlivin. Přesto však zmíněná elektrárna bude velice intenzivním zdrojem těchto emisí. Při provozu bude každý blok pálit 820 tun uhlí za hodinu. Zdroj má velmi vysokou regulovatelnost, dokáže měnit výkon během 15 minut až o 500 MW. Může tak kromě základního režimu sloužit i pro vyrovnávání fluktuací větrných a fotovoltaických zdrojů.
Nové bloky elektráren Niederhasen i Neurath byly původně stavěny jako náhrada odpojovaných jaderných elektráren.