Ceny výrobků podle mlékáren dál porostou
Ceny mléčných výrobků v Česku budou kvůli rostoucím výrobním nákladům dál stoupat, jejich odbyt se letos naopak snižuje. Další zdražení ohlásila řada mlékáren od října a nárůst cen bude zřejmě pokračovat, řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček.
Mlékaři podle něj dlouhodobě volají po snížení sazby DPH pro mléčné výrobky. Ted hlavně požadují konkrétní a rychlou pomoc vlády při řešení energetické krize, například zastropováním cen energií.
Zemědělci kvůli nynější ekonomické situaci i dlouhodobějším záležitostem připravují protest na 15. září, při příležitosti jednání ministrů zemědělství zemí EU v Praze, řekl viceprezident Agrární komory ČR Leoš Říha. „Jsme na otevřeném evropském trhu, ale s rozdílnými národními podporami,“ uvedl. Kritizoval mimo jiné také takzvanou zelenou dohodu pro Evropu neboli Green deal, která má podle něj dopad na zemědělství a tím i na potravinovou soběstačnost. Podrobnosti k protestu podle něj budou zveřejněné po jednání představenstva komory, které bude příští týden v pondělí.
Mlékárny mají většinou fixované ceny energií do konce letoška. „Doufám, že už se konečně něco stane, protože mlékárny doopravdy, jak někteří manažeři v médiích už prohlašovali, nemusí mít na zaplacení energií v příštím roce,“ uvedl Kopáček.
Snížení sazby DPH by podle Kopáčka pomohlo zlepšit schopnost konkurovat zahraniční produkci, i spotřebitelům. „Chceme na mléčné výrobky snížení sazby DPH, 15 procent je skutečně jedna z nejvyšších (sazeb) v Evropě,“ uvedl. Sazba by se podle něj měla přiblížit zemím kolem Česka, například v Německu je podle něj sedmiprocentní, v Polsku desetiprocentní a u vybraných výrobků nulová.
DPH 15 % je jedno z nejvyšších v Evropě
Ministerstvo zemědělství na dotaz ČTK uvedlo, že rozhodnutí o snížení DPH u potravin je na rozhodnutí celé vlády a případnou debatu o tomto kroku je nutné začlenit do celkové debaty ohledně řešení následků vysoké inflace a schodku rozpočtu. „Válka rozkolísala ceny a snížení DPH na potraviny se nemusí projevit ve snížení cen v obchodech. Proto jde vláda spíše cestou pomoci nejohroženějším sociálním skupinám,“ uvedl mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) už v červnu zmiňoval, že snížení DPH na potraviny by v současné situaci prudkého zdražování nemělo žádný efekt na koncové ceny. Ministr je sice zastáncem snížení 15procentní sazby DPH, ale až po skončení konfliktu na Ukrajině, kdy se ceny podle něho ustálí.
Minulý rok byl podle Kopáčka pro české mlékaře ještě poměrně příznivý, což se změnilo s válkou na Ukrajině. „Všichni jsme dnes a denně konfrontováni s rostoucími náklady energií, to je asi to největší drama, které se teď odehrává,“ uvedl předseda svazu. Dodal, že mlékárenství je energeticky náročný provoz, všechno mléko se musí tepelně ošetřit a výrobky pak chladit.
Cena mléka podle Kopáčka meziročně v průměru stoupla o 31 procent na 11,60 koruny. Do ceny mléčných výrobků se podle něj promítá ze 70 až 80 procent. Náklady na obalové materiály se zvýšily i pětkrát, cukr zdražil o 35 procent, zdražily pohonné hmoty, rostou mzdy, vyjmenoval Kopáček další dopady.
Cena mléka meziročně v průměru stoupla o 31 procent
Podle Říhy sice stoupla cena mléka výrazněji než kdy dřív, zároveň ale také zemědělcům rostou náklady na hnojiva, krmiva, energie nebo naftu.
V prvním letošním pololetí klesl mlékárnám prodej výrobků o 6,8 procenta, lidé v obchodech podle předsedy svazu zvažují, kolik jich koupí. Některé mlékárny teď už uvádějí pokles prodeje o deset i 12 procent, v některých případech až o pětinu.Tržby mlékárnám vzhledem ke zdražování produkce sice rostou, Kopáček přesto předpokládá, že letošní hospodaření většinou ukončí v červených číslech.
„Samozřejmě se snažíme hledat úspory i u nás, efektivněji se snažíme vyrábět, ale ani to nám nepřinese takové úspory, kterými bychom mohli pokrýt ty zvýšené náklady,“ uvedl ředitel Choceňské mlékárny Pavel Marek.
Průmyslových mlékáren je v ČR přes 30, počet se posledních deset let víceméně neměnil. Vedle nich fungují faremní mlékárny. Podle Kopáčka není vyloučené, že se kvůli nynější ekonomické situaci někteří malí výrobci rozhodnou podnikání ukončit.
V Přibyslavi bude v sobotu 31. Mlékárenský den. Přehlídky mléčných výrobků se zúčastní 20 mlékáren z Vysočiny i okolních regionů.