Liberty Ostrava chce snížit závislost na fosilních palivech
Hutní podnik Liberty Ostrava již zavedl nebo se chystá zavést některá opatření, které sníží jeho závislost na fosilních palivech a zmírní dopady zdražování energií. Chce například instalovat takzvané hybridní pece. ČTK to řekl Sandip Biswas, dočasný generální ředitel pro hutnictví a těžbu v společnosti Liberty Steel, pod kterou Liberty Ostrava patří.
Podnik podle něj dosáhl v předchozích několika letech zásadních obchodních i výrobních zlepšení, díky nimž může současné výkyvy zvládat mnohem efektivněji. Z krátkodobějších opatření kvůli úsporám energie zavedl například důslednou filtraci ochranných olejů do strojů a zařízení, která umožní jejich opakované použití. „Vyměnili jsme 3000 svítidel za nová, úspornější LED svítidla, čímž uspoříme 6800 MWh za rok. Nyní se také zaměřujeme na snížení spotřeby zemního plynu až o 13 procent oproti předchozímu roku navýšením podílu teplé vsázky na pásové trati,“ řekl Biswas.
Z dlouhodobého hlediska pracuje podnik i na snížení závislosti na fosilních palivech, a to náhradou současné technologie výroby oceli za nové hybridní elektrické pece a pomocí obnovitelných zdrojů energie.
Biswas připustil, že se evropské ocelářství potýká s negativními vlivy zvyšujících se a nekonkurenceschopných nákladů na energii. „Ty se ještě více prohlubují kvůli nejistotám způsobeným válkou na Ukrajině. Situaci pozorně monitorujeme a jsme v kontaktu s našimi partnery z různých sfér, abychom společně zjistili, jakým způsobem lze co nejlépe podpořit energeticky náročné firmy v ČR, podobně jako je tomu v jiných evropských zemích,“ řekl Biswas.
Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Roční kapacita výroby podniku je 3,6 mil. tun oceli, loni vyrobil 2,28 milionu tun tekuté oceli, nejvíce od roku 2016.
Za finanční rok končící letošním 31. březnem podnik vykázal čistý obrat 56,5 miliardy korun (2,3 miliardy eur). Čistý zisk firmy činil 6,1 miliardy korun. I s dceřinými společnostmi má firma 6000 zaměstnanců. Od roku 2019 patří ostravská huť do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.
Ceny plynu a elektřiny za půl roku od začátku ruské invaze na Ukrajinu stouply o stovky procent. Elektřina s dodáním v příštím roce zdražila na burze v Německu o 340 % na 650 eur/MWh. Cena plynu s měsíční dodávkou obchodovaná v Nizozemsku roste o 200 % na 280 eur/MWh.