Kooperativa nebude od roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny ČEZ
Pojišťovna Kooperativa nebude od počátku roku 2022 pojišťovat uhelné elektrárny skupiny ČEZ. ČTK to řekl člen představenstva pojišťovny Jiří Sýkora. Je to podle něj jeden z dalších kroků v odklonu od zdrojů energie zatěžujících životní prostředí. Kooperativa patří do rakouské skupiny Vienna Insurance Group. ČEZ v reakci uvedl, že ke kroku došlo po vzájemné dohodě.
„Po dohodě s provozovatelem bude letošní rok posledním obdobím, kdy pojišťujeme uhelné elektrárny skupiny ČEZ. Řídíme se VIG Climate Change Strategy, kterou skupina přijala v květnu 2019. Z ní, kromě jiného, vyplývá, že skupina VIG do konce roku 2035 zastaví investice do společností, které využívají neekologické uhelné zdroje. Jen za poslední dva roky jsme snížili počet těchto společností v našem portfoliu o 16 procent,“ uvedl Sýkora.
Připomněl, že Kooperativa na pojišťovacím trhu působí v souladu se všemi pravidly Evropské komise, která se dotýkají udržitelných financí, a podniká všechny relevantní kroky vedoucí ke snižování uhlíkové stopy.
„Trend je jasný, tento krok je po vzájemné dohodě. I proto jsme představili před měsícem náš závazek do roku 2030 přebudovat výrobní portfolio na nízkoemisní. Zvýšíme výkon bezemisních zdrojů na 6000 megawattů do roku 2030, snížíme emise o 55 procent ve srovnání s rokem 2019,“ řekl ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Připomněl, že v roce 2030 plánuje ČEZ vyrábět z 12,5 procenta veškeré produkce elektřiny, loni to byla zhruba třetina. „Máme již nastaven nový systém pojištění našich uhelných elektráren od příštího roku. Tak zajistíme tyto naše dožívající zdroje do té doby, než budou definitivně odstaveny,“ dodal Kříž. Detaily systému nespecifikoval.
Příští týden začínají Akční dny proti špinavému pojištění, kdy podle organizátorů budou po celé ČR lidé protestovat proti pojišťování fosilních paliv. Happeningy a akcemi chtějí upozornit na to, že pojišťovny Generali, Kooperativa a Allianz pojišťují fosilní paliva, jejichž spalování je hlavní příčinou klimatické krize, uvedli organizátoři z koalice Zastavme špinavé prachy.
Hlavním požadavkem organizátorů je, aby pojišťovny přestaly spolupracovat s firmami ČEZ, Sev.en Energy a EPH, jelikož ani jedna z nich neplánuje skončit se spalováním uhlí do roku 2030, jak doporučují vědci a vědkyně. Akce se podle organizátorů uskuteční od 21. června do 23. června ve většině krajských měst. Zaměřit se chtějí zejména na pobočky tří vybraných pojišťoven.
Komentář SH:
…a jak dál? Začnou výpovědi smluv o pojištění domácností, které nemají sluneční panel nebo alespoň tepelné čerpadlo? Povinného ručení za automobily se spalovacími motory? Taková politika finančních ústavů může dospět k absurdním koncům.
Počátkem června napsal Deník Referendum, že Elektrárna Počerady ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače přichází o své současné pojistitele. Hnědouhelný zdroj přestanou podle něj pojišťovat všechny tři společnosti, které jí krytí podle evropské databáze TED dosud poskytovaly – jde o společnosti Allianz, Generali a Kooperativa.
Podle vlády by český energetický mix měl být v dlouhodobém horizontu postaven na jaderné energetice a obnovitelných zdrojích. Na přechodnou dobu má pomoci plyn. Uhelná komise loni v prosinci doporučila ukončit využívání uhlí v Česku pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2038, někteří ministři jsou pro odklon od uhlí už v roce 2033.
Vláda vzala doporučení Uhelné komise na vědomí. Termín neschvalovala, pouze doporučila, aby byly v rámci komise dále podrobněji rozpracovány a vyhodnoceny podmínky, nástroje a dopady dřívějšího ukončení využití uhlí v energetice ČR.