Průměrná sazba hypoték se v květnu vrátila nad dvě procenta
Průměrná úroková sazba hypoték v květnu stoupla na 2,06 % z dubnových 1,98 procenta. Sazba stoupla potřetí v řadě, předtím 11 měsíců v řadě klesala. Nad hranicí dvou procent byla naposledy v říjnu 2020. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu.
Banky v květnu sjednaly 12 984 hypotečních úvěrů za 40,56 miliardy korun. Objem poskytnutých hypoték sice vzrostl proti dubnu o 1,38 mld. Kč, za rekordním březnem ale zaostal o více než 4 miliardy korun.
„Data za květen potvrzují trend zvyšování úrokových sazeb. Navíc s ohledem na kroky bank v posledních dvou měsících lze předpokládat, že tento růst bude i nadále pokračovat,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik Fincentrum Swiss Life Select.
Sazby hypoték zvyšuje většina komerčních bank. V květnu zdražily hypotéky například Česká spořitelna či skupina ČSOB. Ta navíc v červnu přidala další zvýšení sazeb. Přestože sazby pomalu rostou, zájem o hypotéky podle Sýkory téměř neklesá.
Za pět měsíců roku banky poskytly hypotéky za více než 179 miliard korun. Podobný objem sjednaly banky v roce 2019 za dvanáct měsíců. K novému hypotečnímu rekordu stačí bankám do konce roku sjednat hypotéky za 75 miliard korun. To představuje 11 mld. Kč za měsíc. Naposledy sjednaly tak nízké objemy za jediný měsíc na začátku roku 2019, který byl nejslabší za posledních šest let.
„Poptávka po nemovitostech k vlastnímu bydlení či na investici nepolevuje, a to i navzdory rostoucím sazbám hypoték a stále vyšším cenám nemovitostí,“ upozornil Sýkora. Obavy z dalšího růstu inflace by mohly přimět bankovní radu České národní banky k letos prvnímu zvýšení základní úrokové sazby již tento čtvrtek.
Hypoteční trh bezpochyby ovlivní případný rostoucí trend úrokových sazeb, který se očekává během nadcházejících měsíců, míní manažer obchodní sítě Modré pyramidy Petr Bartoň. Nicméně ceny nemovitostí mají nadále vzestupnou tendenci. „Neočekáváme, že by ceny nemovitostí v důsledku vyšších úrokových sazeb začaly extrémně klesat,“ dodal.
Aktuálním tématem číslo jedna u hypoték jsou délky zpracování žádostí v bankách. Tam, kde bývá obvyklá lhůta vyřízení ve dnech, musí klienti akceptovat týdny, a tam, kde vyřízení trvalo týdny, se čeká i měsíce, řekl ČTK ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. „Vzhledem k tomu, že zájem o hypotéky nepolevuje a jsme prakticky na maximu toho, co jsou banky schopny absorbovat a zpracovat, situace se v nejbližších měsících asi příliš nezmění,“ podotkl.
Klienti se často dostávají do svízelných situací kvůli termínům například v rezervačních smlouvách, doplnil specialista společnosti Patron Daniel Horňák. Sazby podle něj ‚boom‘ nezbrzdí, lidé se snaží získat hypotéky ještě za zajímavé sazby, obávají se i případného zpřísnění poskytování. „ČNB sice říká, že zpřísňovat nehodlá, banky ale již nyní zaznamenávají zvýšený tlak ze strany regulátora na utažení šroubů,“ podotkl.