Čtyři firmy z deseti se bez plynu neobejdou
Zastavení dodávek zemního plynu by mohlo vést k vážným potížím v tuzemské ekonomice. Takřka čtyři z deseti českých firem, které využívají při své činnosti plyn, se bez něj vůbec nedokážou obejít, ukazuje průzkum v rámci projektu ČSOB Index očekávání firem.
„Z průzkumu vychází, že 34 procent firem spoléhajících se na plyn by muselo v případě výpadku stávající distribuce urychleně hledat náhradní zdroj dodávek plynu nebo zastavit provoz. Pouze čtyři procenta firem, které se bez plynu neobejdou, mají odpovídající zásoby. Niméně aktuální situace kolem plynu v realitě zasahuje každého z nás,“ uvádí Pavel Prokop, výkonný ředitel Firemního bankovnictví ČSOB.
Další skupiny firem a živnostníků by výpadek plynu zvládly. Čtvrtina by si se zastavením dodávek plynu poradila menšími úpravami technologií a procesů a 37 % by čekaly velké investice. Mezi postižené podniky by patřili například výrobce kovových výrobků Elroz Invest nebo dodavatel vybavení pekáren Pekass. „Museli bychom opravovat pouze elektrické pece, a to je málo,“ říká spolumajitel posledně jmenované společnosti Zdeněk Maštálka.
„Nikdo už nepochybje o tom, že investování do udržitelnosti a energetických úspor se rozhodně vyplatí, protože firmám a podnikatelům v důsledku snižuje náklady a zvyšuje jejich konkurenceschopnost a odolnost proti krizím,“ připomíná Pavel Prokop. „Pro firmy je důležité i to, že mají k dispozici i velký objem dotací, v jejichž zprostředkování jsme lídrem českého trhu. Proto aktivně hledají alternativy včetně těch s udržitelností spojených.“
Při svém podnikání používá plyn celkem 40 % malých a středních firem a podnikatelů. Jeho využívanost přitom roste s velikostí firmy. U podniků s obratem nad 40 milionů korun už používá plyn 55 % respondentů. Celkem bylo dotazováno 400 firem a podnikatelů.
Nejistota spojená s plynem patří mezi dopady vyplývající z válečného konfliktu na Ukrajině, kterým se cítí být ohrožena přibližně polovina firem a podnikatelů v Česku. Respondenti řadí mezi hlavní negativní vlivy růst cen energií (47 %), celkovou nejistotu na trhu (46 %), růst cen paliv (45 %) nebo výpadky na straně dodavatelů (35 %).
Firmy a podnikatelé v průzkumu bilancovali i koronavirovou pandemii, která během předešlých dvou let negativně zasáhla do činnosti dvou ze tří českých firem. „Nejvíce covid poškodil firmy a podnikatele z oblasti ubytování, stravování a cestovního ruchu, kde určitý negativní dopad pocítila plná 84 procenta dotazovaných,“ říká Prokop. Zhruba čtvrtiny firem se koronavirus ani jeho dopady nijak nedotkly. Desetina dotazovaných uvedla, že jim covid v jejich podnikání pomohl.