MPSV chce omezit podíl agenturních pracovníků na 10 %
Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní zaměstnanci mohli ve firmě tvořit nejvýš deset procent pracovníků. Ministryně práce a místopředsedkyně strany Jana Maláčová chce normu prosadit ve Sněmovně do říjnových voleb.
„Pokud omezíme agenturní zaměstnávání na deset procent, což si myslím, že je žádoucí a je i obvyklé v celé řadě zemí EU, tak budou muset zaměstnavatelé poskytovat dobré pracovní podmínky, vyšší mzdu, sociální ochranu. Nikdo přece nebrání, aby cizinci byli zaměstnáni na zaměstnanecký poměr. Proč mají našim zaměstnancům konkurovat levnou pracovní silou a tím, že mají omezená práva?“ řekla Maláčová.
Předseda ČSSD Jan Hamáček uvedl, že v květnu v Česku fungovalo 2200 agentur. Podle Maláčové přes ně pracuje kolem 130 tisíc Čechů a Češek. Zaměstnávají pak také cizince z EU a ze států mimo sedmadvacítku.
Agentury byly v minulosti terčem kritiky kvůli nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám. Pravidla jejich fungování v roce 2017 zpřísnila tehdejší novela o zaměstnanosti. Zavedla pro agentury povinnou kauci 500.000 korun. Stanovila také, že agenturní pracovníci musejí mít stejné podmínky a odměnu jako kmenoví zaměstnanci. Agentury nemohou navíc zprostředkovávat dočasnou práci v určitých profesích.
„Čísla ukazují, že se v tom agentury práce zase naučily chodit, že jich vzniklo zase obrovské množství. Vysávají obrovské množství lidí z českého trhu práce,“ uvedla ministryně. Podotkla, že agenturní zaměstnávání by mělo být dočasné například v době, kdy má podnik hodně zakázek. „Nemá to být standardní situace,“ dodala.
Maláčová chce tento týden o novele debatovat s odbory, poté ji předloží. Prosadit ji chce ve Sněmovně do voleb. Pokud by podle Hamáčka vláda neměla vůli zákon projednat, předloží ji sociální demokraté jako poslanecký návrh.
O balíčku na podporu zaměstnanosti mluvila ministryně už začátkem roku 2019. Jako jedno z opatření zmínila i regulaci agentur. Reagovala tak tehdy na článek německých médií o špatných podmínkách zahraničních dělníků v jedné z továren holdingu Agrofert. Návrhy chtěla představit předloni ve druhém čtvrtletí, tedy před více než dvěma lety. Po dalším roce loni v červenci pak šéfka resortu práce ohlásila, že balíček zveřejní o měsíc později.
Zpoždění v přípravě norem či nových informačních systémů vedení resortu opakovaně zdůvodňuje koronavirovou krizí. Maláčová řekla, že se situace po epidemii vrací do normálu, takže má její úřad prostor věnovat se i řešení jiných problémů a navázat na přípravu balíčku.