WINNEE otevírá novou kapitolu české ekonomiky: posílí roli žen v clean-tech oborech
Praha 18. července 2024 (PROTEXT) – Česko čelí výzvě v proměně technických oborů spojených s dekarbonizací. Podstatnou roli v ní mohou hrát ženy jako klíčová posila technologického průmyslu. Platforma WINNEE (Women In New Energetics & Environment), za kterou stojí Svaz moderní energetiky a kreativní agentura KALEIDOO, má za cíl zvýšit zastoupení žen v technických profesích a otevřít profesionálkám v oboru cestu k pozicím s rozhodovací pravomocí. WINNEE, společně s partnery, nabídne prostor pro networking, posilování dovedností, komunikaci s vládou i komerčním sektorem. Vytvoří tak inspirativní prostředí a podmínky, které napomohou rovnému zastoupení mužů i žen.
„Potenciál WINNEE je přímo úměrný nevyužitému potenciálu žen, které se chtějí vzdělávat nebo již působí v technických oborech. Budeme hledat cesty, jak dát inspirativním ženám – ambasadorkám – z clean-tech oborů silnější hlas a jak je propojit s mladými talenty i zájemkyněmi z řad studentek, které o podobné kariéře uvažují,“ říká Magda Koutská z kreativní agentury KALEIDOO.
V Česku tvoří ženy 63 procent absolventů vysokých škol. V ekonomicky aktivní populaci je jich ale jen 44 procent. Mezi manažery je přibližně jen čtvrtina žen (27 procent). Pokud data vztáhneme čistě na energetiku, která je klíčovou oblastí dekarbonizace ekonomiky, jsou ženy zastoupeny pouze z 28 procent.
„Pro konkurenceschopné Česko v evropském i světovém měřítku je nezbytné výrazně zvýšit podíl žen na rozhodovacích procesech, což si uvědomujeme všichni bez rozdílu. Chceme nabídnout programy na posilování dovedností žen tak, aby dokázaly proniknout do pozic s rozhodovací pravomocí, současně ale i poradenství pro ty, kteří téma diverzity a rovných příležitostí chtějí aktivně řešit,“ dodává Magda Koutská.
„Energetika a další příbuzné technické profese jsou dosud čistě dominantní mužský svět. Naším cílem je nabídnout nejen pestrost bezuhlíkových řešení, ale také posílit rovné zastoupení žen a mužů se stejnými příležitostmi pro profesní kariéru, osobní i rodinný život. Těžit z toho pak bude česká ekonomika, která nebude přicházet o podstatný podíl pracovnic a pracovníků například kvůli nedokonalým podmínkám pro péči o děti,“ uvádí k motivacím vzniku nové součásti svazu Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky.
Platforma WINNEE vzniká jako součást Svazu moderní energetiky, který do ní nabídne zavedené cesty komunikace nejen s energetickými společnostmi. Základní tým WINNEE tvoří zázemí Svazu moderní energetiky a kreativní agentury KALEIDOO. Zásadní směřování platformy budou moci ovlivnit také partneři prostřednictvím prezidia platformy.
Nová etapa české ekonomiky s rovnými příležitostmi
Svaz moderní energetiky a kreativní agentura Kaleidoo představili WINNEE 17. července v holešovickém prostoru Stage. Navazující debaty se zúčastnili ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková-Laurenčíková, ředitelka Útvaru Public Affairs Skupiny ČEZ Zuzana Krejčiříková, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace Marcela Kubů a zakladatel společnosti JRD Jan Řežáb.
Během setkání zaznělo, že v technologických oborech v České republice stále převládá výrazná genderová nerovnost. Zastoupení žen v těchto odvětvích je přibližně 10 %. K nízkému zájmu žen a dívek o tyto obory navíc přispívají i genderové stereotypy a nedostatek vzorů, které by mohly následovat. Nedostatek flexibilních pracovních úvazků a míst ve školkách často nutí ženy volit mezi kariérou a rodinou.
„Česká ekonomika a firmy zbytečně přichází o talentované a motivované profesionálky. Mým cílem je odstranit veškeré bariéry, aby rodiny mohly vést život podle svých představ. Budujeme místa v dětských skupinách a školkách, tlačíme na starosty a starostky, aby těchto kapacit byl dostatek na celém území ČR. Podporujeme i zkrácené úvazky, u kterých mají firmy 5procentní slevu na pojistném. To jsou kroky, které pomohou rychlejšímu návratu rodičů po mateřské do pracovního zapojení tak, aby neztráceli kontakt s kariérou, budou-li chtít,“ uvedl místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.
„Vítám proto vznik platformy WINNEE, která upozorňuje na potenciál žen v technických oborech spojených s dekarbonizací. Nové části ekonomiky dávají prostor k zapojení žen v oblasti IT, kybernetické bezpečnosti, energetické účinnosti, čistých technologiích spojených s využitím obnovitelných zdrojů nebo energeticky úsporných budov. Budu rád, pokud se podaří ukázat potenciálním uchazečkám, jak se v těchto oborech pracuje a pomoci tak snížit mužský obraz technologických profesí, který se stále pojí s nejen s energetickým průmyslem,” dodal Marian Jurečka.
Ženy sice tvoří 45 % pracovní síly, ale ve vedení firem jsou zastoupeny jen z 20 %, což je pod průměrem EU. Bariéry jako „skleněný strop“ a kulturní stereotypy limitují jejich kariérní postup.
„Dekarbonizace a cesta k přeměně energetického průmyslu se neobejde bez žen. Odklon od fosilních paliv a modernizace v sektoru energetiky zásadním způsobem proměňuje trh práce. Význam energetických a technických oborů nadále poroste. Proto bude nutné zajistit spravedlivý přístup k novým dovednostem a aktivně hledat cesty, jak zajistit vyšší účast žen v technických oborech. Začít by se mělo již u vzdělávání a odbourávání genderových stereotypů. Stát by na tom měl spolupracovat se soukromým sektorem, a proto jsem ráda, že vzniká iniciativa WINNEE i že se tomuto tématu aktivně věnuje Ministerstvo práce a sociálních věcí,“ je přesvědčena zmocněnkyně pro lidská práva, Klára Šimáčková-Laurenčíková.
Vznik platformy konzultoval Svaz moderní energetiky a Kaleidoo se zástupkyněmi české energetické společnosti ČEZ, které se podělily o své zkušenosti se zaměstnáváním žen v typicky mužském prostředí
„Platforma typu Winnee, která bude propojovat ženy v clean tech odvětvích z veřejné i soukromé sféry v České republice chyběla; je to příležitost k výměně informací, vědomostí a současně příležitost ukázat energetický svět studentům a studentkám, které bude energetický sektor v budoucích letech potřebovat,“ podpořila vznik WINNEE Zuzana Krejčiříková, ředitelka Útvaru Public Affairs Skupiny ČEZ.
„Doménou mužů není pouze energetika, ale také stavebnictví. Zateplování budov, výstavba pasivních domů či integrace domů s obnovitelnými zdroji energie budou potřebovat tisíce techniků a byla by škoda, pokud by stavebnictví zůstalo zavřené pro uplatnění žen v těchto profesích. Právě kvalitní energetické renovace budov nabízí prostor pro zapojení architektek, projektantek nebo autorizovaných inženýrek. Také v našem oboru je klíčové, aby byly slyšet úspěšné ženy z těchto oborů ve veřejném prostoru a pomohly tak ukázat atraktivitu prostředí dynamicky měnícího se stavebnictví,” připomněla Marcela Kubů, výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální izolace další část ekonomiky, kterou je dobré otevřít ženám.
Dobré zkušenosti s mazáním rozdílů mezi muži a ženami na pracovní trhu má společnost JRD.
„Postupně jsme v JRD odstranili dvojí odměňování a podíl žen se dlouhodobě pohybuje okolo 50 procent. Snažíme se vytvářet takové prostředí, ve kterém mohou získat zkrácený úvazek a skloubit tak péči o dítě ženy i muži. Spustili jsme také program postupného návratu z mateřské dovolené, díky kterému mohou čerpat na úvazek 0,75 po dobu 3-6 měsíců plnou mzdu. Jde nám o prostředí, které nikoho pozitivně ani negativně nediskriminuje, ale na všech pozicích se mohou uplatnit ženy i muži na základě svých nejlepších schopností,“ popisuje zkušenosti ve společnosti JRD její zakladatel Jan Řežáb.
ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.