Předseda česko-katarského výboru Vladimír Cnota navštívil prostory nové kanceláře v Kataru a poskytl rozhovor místním médiím

Praha 7. listopadu 2023 (PROTEXT) – Česko-katarský výbor při Zahraniční sekci Hospodářské komory ČR se dočkal nové kanceláře ve Státě Katar, a to na základě přátelských vazeb předsedy výboru Vladimíra Cnoty se členy vládnoucí rodiny ve Státě Katar. Výbor v rámci aktivit HKČR úspěšně pomáhá obchodním, kulturním a bilaterálním vztahům mezi Státem Katar a Českou republikou. Nová kancelář se nachází v budově Tornádo Tower v centru Dauhá, a to konkrétně v sídle Qatar Invest. Kancelář přímo v sídle Qatar Invest napovídá, že by měla pomoci nejen v podpoře českého exportu, ale také navázání důležitých kontaktů v rámci oboustranných investic. Současně společnost pana Cnoty spouští také několik e-shopu s českým zbožím a produkty, o které je v Kataru zájem.

Na otázku novinářů, proč zrovna Katar, Vladimír Cnota odpověděl: „Do Kataru jsem jezdil za přáteli, kteří mají stejné zájmy, mj. koně, stejně jako my na Lipně, až na to, že u nich je poušť a u nás v Černé v Pošumaví a okolí je krásné jezero, rybníky, zelená tráva, lesy a úžasný Národní park. V Kataru chodíme na lanýže do pouště a v Čechách zas v Národním parku Katařané obdivují naše velké hřiby. No a nakonec, jak to bývá, je z toho bohužel i práce a starosti.“

Pan Cnota následně pokračoval ve svém zajímavém povídání: „V Kataru jsem měl díky vyhlášené katarské pohostinnosti maximální servis a byli jsme vždy se ženou zváni na různé společenské události, na dostihovém závodišti mám stálé místo v salónku, jsme zváni na vernisáže, otevření hotelů a jiné akce v Kataru. Čeho si nejvíce vážím bylo pozvání na otevření Národního muzea Kataru, tzv. písečné růže, a také na MS ve fotbale. Postupně pak naše přátelství přešlo v čilé obchodní vztahy. Moji katarští přátele mají již dnes sami rodiny, stejně jako já, a mají velmi důležité funkce a postavení, a tak na odpočinek již není tolik času. Jsme zkrátka v produktivním věku a doufám, že se to změní, až budeme trošku starší a budeme mít opět víc času na relax. Na to se těším nejvíc.“

Pan Cnota se rovněž vrátil k začátkům jeho obchodních aktivit v Kataru: „Prvním spouštěčem obchodu byla asi blokáda Státu Katar, kdy jsem si řekl, že je to velká nespravedlnost. Založili jsme CCPF česko-katarskou obchodní komoru na podporu obchodních vztahů a dopravy zboží do Kataru, okamžitě jsme poslali vyjádření o podpoře a porozumění katarským úřadům. To se setkalo s velkým uznáním na katarské straně a naše memorandum bylo otisknuto i v místních novinách. Na základě blokády se Katar rozhodl pro skutečnou soběstačnost, a tak přes Německo a Turecko začalo proudit zboží, to pomohlo i nám, protože následně jsme dodávali náš skot z jižních Čech na chov. Při tom všem jsme zjistili, že posílat zboží přímo z Čech je velmi komplikované a snažili jsme se tento proces nějakým způsobem zjednodušit, což jsme si vyzkoušeli při vyřizování prvního ATA Karnetu mezi ČR a Katarem. Po těchto zkušenostech vznikla CCPF Logistics k podpoře dopravy zboží do Státu Katar. Můj přítel Karel Písecký v té době zakládal logistickou firmu, a tak jsme se s ním propojili a má od té doby CCPF Logistics pevně v rukách. V Kataru jsme rovněž pomáhali v komunikaci s českými úřady, při různých podnikatelských misích a také i při soukromých návštěvách Katařanů v České republice. Katar ale pomohl i nám. V době pandemie covid-19 nám například Qatar Airways hodně pomohl s dopravou ochranných prostředků, jako byly roušky, stejně jako nanovlákno, co se rozdávalo IZS a lidem na Českokrumlovsku, Černošicích a jinde.“

Výčet aktivit Pana Cnoty a jeho výboru ovšem zdaleka neskončil: „Připravili jsme PR kampaň pro loňské fotbalové mistrovství světa, při této příležitosti jsme i natočili reportáž o přípravách MS přímo v Kataru. V neposlední řadě jsme pomáhali při organizaci návštěvy katarského emíra v Praze.“

Pan Cnota se ve vyjádření pro katarská média rovněž vrátil ke vzniku česko-katarského výboru Hospodářské komory ČR: „Na jedné obchodní delegaci s HKČR si řada lidí uvědomila, že bez našich osobních kontaktů to v prostředí, jakým je Katar, nejde, a tak jsme se domluvili, že uděláme česko-katarský výbor, do kterého vstoupí i člen vládnoucí rodiny a náš přítel šejch Faleh bin Násir Ál Thání. Když pak přijela delegace Jeho výsosti Emíra z Kataru do Čech a zjistili, že v Kataru připravujeme český dům, okamžitě mi byly nabídnuty ze strany ministra průmyslu šejch Muhammada Ál Thání prostory přímo v budově Qatar Invest, což byl skvělý nápad, a navíc na tom správném místě. Tak jsem teď tady, abych se ujistil, že je vše v pořádku a můžeme připravit slavnostní otevření. Termín otevření by měl být 27. nebo 28. listopadu. Připravili nám skutečně krásnou kancelář, kde jsme společně s dalšími státy. Jsem si jist, že kancelář bude velkým přínosem zejména pro obchod a investice v Čechách i v Kataru.“

Pan Cnota rovněž ve stručnosti zhodnotil investiční možnosti pro české podnikatele: „Musím říct, že katarské investiční prostředí je velmi zajímavé a doufám, že ČR dokáže nabídnout Kataru alespoň srovnatelně zajímavé možnosti, byť ze znalosti místního prostředí musím říct, že zde je situace pro investory velmi příznivá. Když jsem několika lidem v Čechách z oblasti investic a bankovnictví ukázal možnosti, jaké jsou v Kataru a s jakou dokonalosti je vše připraveno, a to včetně servisu pro firmy i jednotlivce, tak byli docela v šoku. Katar je v mnoha ohledech před námi, měli bychom těchto investičních a obchodních možností využít, než nám ujede vlak,“ ukončil své povídání o Kataru předseda česko-katarského výboru HKČR pan Vladimír Cnota.

 

ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.