Liberty Ostrava vyrobila jako první v Česku závitové tyče s pozinkovanou úpravou
Ostrava 22. srpna 2023 (PROTEXT) – LIBERTY Ostrava rozšířila své portfolio produktů s vyšší přidanou hodnotou a jako první v České republice se stává výrobcem závitových tyčí s pozinkovanou úpravou. Nový certifikovaný produkt s protikorozní ochranou vyvinutý ve spolupráci s LIBERTY Commercial Germany má ostravská hutní společnost v plánu nabízet na českém i zahraničím trhu.
„Máme ohromnou radost, že se našemu týmu podařilo překonat pár náročných překážek a nakonec jsme tenhle výjimečný produkt dotáhli do konce. Bylo nutné vybrat vhodnou technologii žárového zinkování tak, aby byl závit příslušenství dokonale hladký a bez vad, a zároveň s tím najít i vhodného zhotovitele, který byl schopen splnit všechny požadavky,“ říká vedoucí oddělení výzkumu Ladislav Válek.
Podle odhadů poroste celosvětový trh se závitovými tyčemi v následujících letech o více než 5 % ročně. Uplatnění nacházejí stále více ve stavebních projektech a podzemních dílech jako jsou tunely a podzemní stavby a dá se očekávat, že právě pozinkované závitové tyče budou mít díky svým vynikajícím protikorozním vlastnostem na trhu hlavní podíl. Ostravské tyče jsou po celé své délce vybaveny průběžným závitem, což umožňuje snadné nasazování matic nebo spojování jednotlivých tyčí bez nutnosti svařování. Díky tomu je instalace rychlejší a vede to nejen k úspoře času, ale také materiálu na stavbách.
„Povedlo se. Produkt je aktuálně certifikovaný a protože jsme na českém trhu jediní, kteří ho vyrábí, očekáváme, že bychom ho mohli ve velkých objemech prodávat jak na českém trhu tak i do zahraničí,“ doplňuje Zdeněk Vašek, koordinátor vývoje výrobků s vyšší přidanou hodnotou.
Před rokem a půl začala společnost LIBERTY Ostrava na trh dodávat také závitové tyče s dvojitou protikorozní ochranou. Ocelové závitové tyče doplnila o plastové opláštění a cementovou ochrannou vrstvu, a zajistila tak prodloužení jejich životnosti až na 100 let. Do rozšíření výroby jednoho z nejpoužívanějších betonářských a kotevních systémů na světě, který i v tomto případě vyrábí LIBERTY Ostrava jako jediná v Česku, investovala v posledních letech téměř 80 milionů korun.
Certifikace: Dne 28. 4. 2023 bylo certifikačním orgánem TZÚS vydáno rozšíření pro závitové tyče v jakostech OTB 500/550, OTB 550/620 a OTB 670/800 bez povrchové úpravy nebo žárově zinkované
Délky: až 12,2 m
Průměry: 18 až 75 mm
Zinkový povlak: garance minimální průměrné tloušťky zinkového povlaku 85 µm (závitové tyče) a 50 µm (příslušenství závitových tyčí) dle EN ISO 1461
Další informace:
Kateřina Zajíčková
Tisková mluvčí LIBERTY Ostrava
katerina.zajickova@libertysteelgroup.comPaddy Toyne-Sewell
Vedoucí komunikace pro Evropu, GFG Alliance
Patrick.toyne-sewell@gfgalliance.com
LIBERTY Ostrava je integrovaný hutní podnik s roční výrobní kapacitou 3,6 mil. tun oceli, která se uplatňuje zejména ve stavebnictví, strojírenství a ropném a petrochemickém průmyslu. Je tuzemským lídrem ve výrobě silničních svodidel a trubek. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí světa. Spolu s dceřinými společnostmi má 6000 zaměstnanců. Díky nadstandardní ekologizaci vyrábí své výrobky s minimálním možným dopadem na životní prostředí. Huť patří do skupiny LIBERTY Steel Group.
Skupina LIBERTY Steel plánuje v následujících osmi letech investovat do přeměny LIBERTY Ostrava v uhlíkově neutrálního výrobce surové oceli. 8,6 miliardy korun. Klíčovým prvkem programu dosažení uhlíkové neutrality do roku 2030 bude výměna stávajících čtyř tandemových pecí ocelárny za dvě hybridní elektrické pece a výstavba nové linky ZVN. Nové pece dodá na základě podepsané smlouvy společnost Danieli, přední světový výrobce strojů a průmyslových zařízení. Při slavnostním podpisu smlouvy uzavřela LIBERTY Ostrava také partnerství s ČEZ ESCO, jehož cílem je společně hledat a vyvíjet technologie v oblasti obnovitelných zdrojů energie a vodíku, a zahájila činnost Nadace GFG v České republice.
Součástí transformace bude kromě modernizace ocelárny také rozsáhlá modernizace válcoven, která zlepší kvalitu oceli a rozšíří portfolio výrobků s vysokou přidanou hodnotou. Součástí investičního programu bude také výstavba elektráren vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů a také rozvoj GREENSTEEL Akademie, jejímž cílem je zvyšovat kvalifikace stávající pracovní síly a povzbudit zájem nových lidí o práci v ocelářství.
LIBERTY Steel Group je součástí globálního uskupení GFG Alliance, patřícího rodině Sanjeeva Gupty. GFG Alliance má tři nezávislé průmyslové divize: ocelářskou LIBERTY Steel Group, hliníkářskou ALVANCE Aluminum Group a energetickou SIMEC Energy Group, které sdílejí stejné hodnoty a usilují o dlouhodobě udržitelnou budoucnost pro průmysl i společnost. GFG Alliance působí ve 30 zemích světa, kde má celkem 35 000 zaměstnanců a obrat přes 20 miliard USD.
ČTK ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.