Kvůli pobytům v nemocnici přicházejí Češi o miliardy. Zapomínají totiž na životní pojištění
Praha 21. března 2024 (PROTEXT) – Pojišťovny v Česku loni jen za závažná onemocnění a hospitalizace vyplatily klientům bezmála 4 miliardy korun. Podle analýzy České asociace pojišťoven přitom mohli získat další 2,5 miliardy, pokud by měli pro tento případ sjednáno životní pojištění.
Ročně stráví Češi v produktivním věku v nemocnicích bezmála 5 milionů dní. Na lůžkovém oddělení podle odhadů strávil alespoň jednu noc každý sedmý Čech. O něco více připadalo na ženy. „Vyšší podíl žen zejména mezi 20. a 40. rokem života souvisí s pobyty v porodnici. Těsně po 50. roku se riziko hospitalizace u mužů a žen vyrovnává a poté u obou stoupá, přičemž u mužů výrazně rychleji,“ vysvětluje Petr Jedlička, analytik České asociace pojišťoven.
Riziko hospitalizace se ale nevyhýbá ani mladším ročníkům a u mladých mužů dosahuje okolo 10 %.
Čtyři z deseti hospitalizací nejsou pojištěné
Průměrná výplata ze životního pojištění pro případ hospitalizace a závažného onemocnění dlouhodobě roste. Od roku 2019 vzrostla průměrná částka, kterou pojišťovny klientům vyplatí za takovou pojistnou událost, o 31 %. „Průměrné pojistné plnění skokově vzrostlo v roce 2020 vlivem pandemie, v roce 2023 se ale stabilizovalo a za pojistnou událost klienti dostali v průměru více než 14 tisíc korun,“ uvádí Petr Jedlička.
Za všechny hospitalizace v roce 2023 pojišťovny vyplatily téměř 4 miliardy korun. „Podle našich dat a výpočtů ale bylo v roce 2023 pojištěno jen 62 % hospitalizací a závažných nemocí. Namísto 6,4, miliardy korun, které mohly být Čechům ze životního pojištění vyplaceny, tak lidé získali o 2,5 miliardy nižší částku,“ uzavírá Petr Jedlička.