Díky vazektomii se už nemusíte bát nechtěného početí

Praha 26. června 2024 (PROTEXT) – „Děti jsou radost“, slýcháváte často. „Jenže čeho je moc, toho je příliš,“ zase běží Vaší hlavou. Naposled jste si to uvědomili, když jste na Den dětí v cukrárně nechali víc peněz než za poslední večeři s kamarády. Dětí zkrátka už máte doma víc, než jste si plánovali, a navíc se děsíte, že další může být na cestě? Vaší situaci může vyřešit vazektomie, jako nejspolehlivější forma antikoncepce. Podrobnosti vysvětluje přední český odborník MUDr. Lukáš Bittner, zakladatel projektu Vazektomie bez skalpelu.

Někteří po dětech touží i mnoho let a nedaří se, naopak u některých stačí se o sebe jen tzv. otřít a pozitivní těhotenský test je na světě. Obojí lze vyřešit za pomoci lékařů. Pokud jste už počali dostatečný počet potomků a rádi byste si nyní užívali bezstarostného sexuálního života, pak je nejjednodušším řešením vazektomie. S příchodem bezskalpelové metody se o vazektomii začal zvyšovat zájem i u nás.

„Setkáváme se stále častěji s dobře informovanými zájemci, kteří dostali doporučení na vazektomii od kamaráda, nebo příbuzného, což má samozřejmě největší váhu,“ říká MUDr. Lukáš Bittner, zakladatel projektu Vazektomie bez skalpelu. Oproti předchozím letům je zájem několikanásobný. Češi si zkrátka chtějí užívat a přitom neriskovat. Aktuálně je v tuzemsku provedeno zhruba jeden tisíc vazektomií ročně, toto číslo stále roste. Hlavním motivátorem je „ohleduplnost“ vůči partnerkám. Ty pak nemusí již více používat antikoncepci a páru odpadá starost s nechtěným početím. „Průměrný věk muže podstupující vazektomii na naší klinice je 38 roků a má v průměru 2,6 dítěte,“ dodává lékař.

Vazektomie bez skalpelu

Bezskalpelová vazektomie je zákrok prováděný v lokální anestezii, při kterém dojde k přerušení a podvázání chámovodů ze dvou malých vpichů na šourku. Oproti klasické vazektomii má tato metoda výhodu v menší bolestivosti, provádí se v kratším operačním čase, a i riziko případných komplikací je výrazně menší. Varlata zůstávají na svém místě a dále plní hormonální funkci beze změny. Vazektomie je přitom šetrnější než tolik rozšířená ženská hormonální antikoncepce, která při mnohaletém užívání přináší ženám četná zdravotní rizika.

Zákrok nemá vliv ani na hladinu sexuálních hormonů a s tím spojené libido. Je naopak prokázáno, že muži po vazektomii mají častější pohlavní styky a mají i více sexuálních partnerek. Odpadá totiž strach z neplánovaného otěhotnění. Vazektomie i s přípravou trvá 20 minut, samotný operační čas kolem 10 minut a za dalších 15 minut po zákroku už pacient odchází domů. Vyzkoušet, jak vše funguje přitom může už přibližně za 3 dny – po zhojení ranek, ale antikoncepční funkce nastupuje až po očištění od zbylých spermií za 3 měsíce, což je nutné ověřit kontrolním vyšetřením ejakulátu. Zákrok nehradí zdravotní pojišťovna a pohybuje se okolo 15 tisíc korun.

O něco komplikovanější je případné „návrácení plodnosti“. Při zákroku sice není zamezeno tvorbě spermií ve varlatech, ale úspěšnost znovunapojení chámovodů a následného přirozeného početí je jen kolem 50-60 %. Možným řešením je odebrání spermií po vazektomii přímo z varlete, které má velmi vysokou úspěšnost, ale následně je nutné provést mimotělní oplodnění (IVF). Optimální možností je zamrazení a uchování spermií ještě před zákrokem. Více informací najdete na https://www.vazektomiebezskalpelu.cz/.

 

Zdroj: Martin Eckstein

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.