Český statistický úřad dnes zveřejnil data o červnovém vývoji cen výrobců
Praha 17. července 2024 (PROTEXT) – Ceny zemědělských výrobců v červnu meziročně poklesly o 7,5 %. To se dalo čekat. Jsme nyní v klesajícím trendu. Ten jen brzdí, protože předchozí poklesy byly opravdu velké.
Když se podíváme, co nejvíce zlevňuje, vidíme obilí. Ani to není překvapivé i to je v trendu s tím, jak se do Evropy dostává obilí z Ukrajiny. To pochopitelně dělá vrásky na čele českým zemědělcům a obecně všem evropským, kteří mají problémy cenově konkurovat.
Do budoucna očekávám protažení trendu, jen poklesy budou každý měsíc menší. To by se mělo časem projevit i v nižších cenách potravin.
Ceny průmyslových výrobců se meziročně zvýšily o 1,0 %, stejně jako v květnu.
To je extrémně důležitá zpráva, protože podle teorie platí, že ceny v průmyslu předcházejí ceny spotřebitelské. Nízký růst cen v průmyslu tedy dává prostor k tomu, aby inflace zůstávala u 2 %. To je po letech vysoké inflace klíčová zpráva.
Nicméně je třeba se připravit na to, že z většího nadhledu je stávající inflace těžko udržitelná. Přijdou k nám nové, dosud neznámé inflační tlaky dané Green Dealem. Green Deal má lidi odradit od spotřeby některých položek tím, že je zdraží nebo zakáže jejich výrobu. Zdražit by tak měly pohonné hmoty, uhlí, bydlení apod. To se časem přenese i do jiných oblastí.
Už dnes přitom máme vyšší inflační tlaky než ve zbytku EU. V květnu totiž v EU meziročně klesly ceny o 4,0 %.
Kromě cen v zemědělství a v průmyslu byly zveřejněny i ceny služeb.
Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 3,5 %. To některé lidi děsí. Já v tom ale nevidím problém. Růst cen v průmyslu už proběhl a nyní ho se zpožděním dohánějí i služby, které zdražily kvůli růstu mezd.
Sečteno a podtrženo
Očekávám, že ČNB bude dál snižovat úrokové sazby, protože jsou stále vysoko a inflační tlaky jsou nízké. Koncem roku bych se proto nedivil, kdyby byl PRIBOR v průměru o jeden procentní bod níž než dnes s tím, že kratší sazby klesnou rychleji. Hypotéky proto ještě poklesnou, ale nebude to nic zásadního.
V roce 2025 a 2026 už bude ČNB s poklesem sazeb velmi opatrná. Máme tu velká inflační rizika ze strany politiků.
Vladimír Pikora, hlavní ekonom skupiny CFG a.s.
Mobil: + 420 776 888 228; E-mail: vladimir.pikora@cfg.cz
Investiční skupina CFG | 10 let na finančním trhu v ČR
Skupina CFG funguje na českém finančním trhu přes 10 let. Poskytuje kvalitní servis investorům, emitentům, klientům a partnerům. Konsolidovaný obrat celé skupiny je 94 mil. Kč, má přes 1500 investorů a 360 mil. Kč aktiv. Provozuje také portál Dluhopisomat.cz nejlépe hodnocený dluhopisový inzertní portál v ČR.