Šéfka Evropské komise chce další daně a zdražení v Evropě
Šéfka Evropské komise Ursula von Leyen chce zatížit Evropu dalšími daněmi a emisními povolenkami. Tedy zdražením a omezením konkurenceschopnosti.
„Ve financování klimatu se musíme posunout z miliard na biliony. Abychom se tam dostali, potřebujeme nové zdroje příjmů. Nové odvody, zelené dluhopisy a samozřejmě – emisní povolenky,“ napsala na svém účtu X během klimatického summitu COP28.
„Nic dalšího nepotřebujete slyšet. Ta dáma je hrobník Evropy,“ reagoval na to známý akciový analytik a tvůrce investičních produktů (aktuálně v AirBank) Petr Žabža. Další reakce jsou vesměs podobné.
Podle OECD byl ve členských zemích poměr daní k HDP v roce 2021 v průměru 34,1 %. Mezi těmi, kdo jsou nejvýš, samozřejmě vedou země ze starého kontinentu. Dánsko se 46,9 % a Francie se 45,1 %. Česká republika na tom ještě není tak nejhůř, a sice s hodnotou 33,8 %. Za pozornost stojí 21,1 % Irska. Donedávna motor evropské ekonomiky Německo je však hodně vysoko – 39,5 %. Oproti tomu USA jsou na 26,6 %. Rozdíl činí skoro třináct procentních bodů!
Německo má skoro o třináct procentních bodů vyšší daňovou kvótu než USA
Německu se přibližují Řecko, Lucembursko, Švýcarsko, Španělsko či Slovinsko, nad 40 % jsou vedle Dánska a Francie i Itálie, Norsko, Rakousko, Belgie, Finsko a Švédsko. Co v takové chvíli udělat pro zvýšení konkurenceschopnosti Evropy? Zvýšit daně! To je úvaha, za kterou by byl v prvním semestru vysoké školy výplach od zkoušky se šokem pro pedagoga, jak to vůbec může někdo vypustit z úst. Ovšem na úrovni Evropské unie lze plácat jakékoliv nesmysly se zcela vážnou tváří.
Ještě asi budeme rádi za premiéra Fialu, který sice předvedl cosi těžko pojmenovatelného v jednání s lékaři, ale na summitu alespoň chránil jádro. A již dříve prohlásil, že když se k evropským snahám o záchranu klimatu nepřipojí zbytek světa, tak nezachráníme nic a jediným důsledkem bude ztráta konkurenceschopnosti Evropy. Tedy, že to bude pro kočku. Snad si ten postoj nějakou dobu udrží.