Nikdo teď neví, co má od USA čekat. Bojí se i úředníci
Velmi nenápadná zpráva z ekonomiky: šéf Fedu nehodlá odstoupit, ani kdyby na něj Donald Trump tlačil. To ale vypadá jako příprava na válku.
Média, která nejsou Trumpovi nakloněna, už před volbami varovala, že by se mohl pokusit destabilizovat americké instituce. Především CNN naznačovala, že pojistek proti takovému kroku v americké legislativě moc není. Prohlášení šéfa americké centrální banky Fed Jerome Powella jakoby předznamenává, že spíše, než s hledáním shody počítá s konfrontačním postupem.
Powell podle CNBC řekl, že „neodstoupí, pokud o to Donald Trump požádá, a že Trump nemá pravomoc ho vyhodit nebo degradovat.“ Je pravda, že odpověděl na novinářský dotaz. Nicméně, ani hledání po všech možných serverech neukázalo slova, jaká bychom možná čekali u nás. Třeba, že takové úvahy jsou předčasné. Že kritika proběhla v minulosti a nyní je třeba hledat shodu v zájmu země. Vyjádření víry, že prezident nebude chtít centrální instituce jakkoliv destabilizovat. Místo toho jen: neodstoupím!
Powella jmenoval sám Trump, když mu dal přednost před znovujmenováním jeho předchůdkyně Janet Yellenové. Ovšem záhy ho začal kritizovat, že je příliš „jestřábí“, prohlásil také, že prezident by měl mít právo mluvit do úrokových sazeb a že by měl mít právo i odvolat guvernéra.
Trošku to připomíná rétoriku Miloše Zemana proti Zdeňku Tůmovi. Tehdy dokonce veřejně připouštěl, že se jeho jmenování pokusí zvrátit žalobou k Ústavnímu soudu. K ničemu takovému ale nedošlo. Reálně se o odvolání guvernéra v této zemi hovořilo jen v souvislosti s chybějící bezpečnostní prověrkou Aleše Michla. Což je o dost jiná storry.
Napětí, které kolem Fed okamžitě vzniklo, ale souvisí zřejmě s celým pocitem, že po jmenování nového prezidenta před koncem ledna se celý stát zatřese. CNN o víkendu napsala, že státní úředníci se bojí o svá místa. Doslova psala o pocitu hrůzy. Státní úředník nebývá milován nikde na světě. Avšak Trump se netají tím, že považuje nynější zaměstnance za exponenty tajných skupin a že je nahradí lidmi loajálními k sobě. Tedy jeden deep state tak de facto nahradí jiným.
CNN píše o pocitu hrůzy mezi státními úředníky
Podle NY Times (u nás o tom informoval např. iDnes.cz) hodlá budoucí prezident znovu odstoupit od Pařížské dohody. Což bude pro Evropu znamenat, že její snaha o záchranu klimatu bude zase o něco beznadějnější. Trump už tak jednou učinil a také zmenšil plochy národních parků. Biden obé vrátil zpět a teď možná přijde další kolo.
Výsledek voleb tak vyvolává obavy na obou liniích – jak v zahraniční politice, kde se staronový prezident dostane do mnohem napjatější situace (Ukrajina, Izrael – Hamás, Čína – Tchajwan…) než v době svého prvního setrvání v úřadu. Tak doma v USA, kde se čeká masivní útok na stát a jeho instituce.
Fed už varoval, že zavedení cel a případná odveta ze strany ostatních států a uskupení může obnovit inflační tlaky. Přičemž na levné peníze se teď čeká v USA jako ten nejúžasnější stimul pro všechno. Fed sice opakovaně snižuje a všichni doufají, že to ještě bude pokračovat.
Možná ne, banka předem neslibuje nic. Možná přijde opravdový zvrat. A to se ještě nemluvilo třeba o Nejvyšším soudu. Ten Trumpovi v podstatě pomohl, když odmítl snahy státu Colorado odstavit ho z kandidátky kvůli jeho procesům. Tak uvídíme, jak dlouho mu jeho klid vydrží. Nějak se to uklidnění ve světě prozatím ztrácí v nedohlednu.