Je to protizákonné. No a co? Není to poprvé
Znáte tu pohádku o červeném prasátku, jak si lehlo do chládku a četlo si pohádku o červeném prasátku, jak si lehlo do chládku a četlo si pohádku o červeném…? Tak nějak to u nás vypadá už skoro dva roky s různými „proticovidovými“ opatřeními. Možná teď svitla naděje na změnu.
Ministerstvo zdravotnictví vydává od března 2020 jedno opatření za druhým. Soudci mu to po čase vždycky hodí na hlavu, a tak vydá další. Co mu soudci zase hodí na hlavu, a tak to jde pořád dokola. Snad až teď možná (!) vláda pochopila, že už to takhle dál nejde.
Už pěkně dlouho má celé dění kolem restrikcí tragikomický charakter. Bohužel, bez ohledu na změnu vlády show zatím pokračovala. Je otázkou, zda bude pokračovat dál.
Že stávající restrikce jsou nepřijatelné, vyplývá už ze stanoviska Nejvyššího správního soudu z půlky listopadu. Tehdy mimo jiné konstatoval, že opatření mohou jen bránit kontaktu s nakaženými. S výjimkou mimořádných situací, kdy je možné za nakaženého považovat potenciálně každého. Ovšem je třeba to doložit!!! Což se nikdy nestalo.
Přesto minulá vláda ještě přitvrdila a stávající pak v přímém rozporu s dřívějšími stanovisky například TOP 09 (z jejíhož středu pochází ministr zdravotnictví) nechala restrikce v drsné diskriminační podobě.
Jako by se v Česku už s nějakým právním státem prostě nepočítalo. Soudy, nesoudy, zákony, nezákony, ústava, neústava… „To sem netahej, na to není nikdo zvědavej.“ Bez ohledu na to, kdo si co myslí o covidu a restrikcích, nabízí se klíčová otázka: je v pořádku žít v takovém bordelu?
je v pořádku žít v takovém bordelu?
Když Nejvyšší správní soud další vyhlášku znovu shodil, podle Novinek ministr Válek urychleně sháněl svého náměstka pro legislativu. Asi to nečekal. Hm…
Nyní šel NSS ještě dál než dřív. V souladu s přesvědčením řady lidí a například i deklarací lékařů z letošního listopadu, podepsanou dvěma tisíci „doktorů“ a více než 80 tisíci (!) podporovatelů, označil zákaz návštěv bez Tečky za nepřípustný nátlak. Tedy ne za opatření proti covidu, ale za nátlak.
Duo Fiala-Válek na to reagovalo prohlášením, že nález ukazuje na nutnost Pandemického zákona. Protože podle soudu v něm nemá opatření podporu. V noci se pak na premiérově facebooku objevila informace, že vláda „…s přihlédnutím k vývoji pandemie zruší k 9. 2. povinnost prokázat se certifikátem…“
Docela by se na to hodila zkrácená verze legendární věty Jana Wericha: „Mě fascinuje ten optimismus, že co čtenář, to blbec.“ Každý si může přečíst, že nařízení zrušil soud a ausgerechnet ke stejnému termínu. Navíc si může přečíst i celé vyjádření soudců, i to o nátlaku. A o tom, že zřejmě zruší i další opatření, protože podobných žalob má na stole hromadu.
Navíc Válek ještě včera říkal, že ta opatření jsou správná a je třeba schválit pandemický zákon, aby v něm měla oporu. A teď je bude vláda rušit s přihlédnutím k vývoji pandemie. V pohodě, už jsme si zvykli.
„Mě fascinuje ten optimismus…, že co čtenář, to blbec“
Jan Werich
Vláda je s „pandou“ v pěkném presu. Sice jí sněmovnou protlačila. Ovšem čas běží. V Senátu je rozložení sil těžko čitelné, mnozí bezpartijní kandidovali s podporou stran. Ovšem i mnozí, zvolení s podporou těch, kteří tvoří koalici, se vyjadřují proti novým pořádkům.
Samozřejmě je snadné senátní veto přehlasovat. Ale ten čas. No a pak je tu prezident. Ten se sice zhlédl v Číně, od níž se chce dle vlastních slov učit, jak stabilizovat společnost. Takže buzerace obyvatel a obcházení sněmovny by měly být v pořádku.
No jo, jenže kdy bude mít ještě tak krásnou příležitost promluvit do dění v zemi? To by si neměl nechat ujít. Dostane se do záře reflektorů jak před jmenováním vlády. Pro spoustu lidí to bude okamžik mnohem důležitější než ty před Vánoci.
A úplně nakonec přijde na řadu téměř určitě Ústavní soud. S ústavní žalobou se dá počítat skoro na sto procent.
Hlavně, že žijeme v právním státě a potrpíme si na právní jistotu.