Den, kdy zemřel Petr Uhl
Omlouvám se, vlastně to na ekonomický web úplně nepatří. Ale nedá mi to. Ve věku 80 let zemřel jeden z nejvýznamnějších disidentů této země Petr Uhl.
Ač marxista, strávil ve vězení devět let. Čtyři po prvním odsouzení na začátku normalizace, pět po druhém za Chartu 77 a Výbor na obranu nespravedlivě stíhaných. Po revoluci byl krátce ředitelem ČTK a dva roky poslancem Federálního shromáždění. Za vlády Miloše Zemana působil jako její zmocněnec pro lidská práva.
Potkával jsem ho na chodbě redakce. Nikdy jsme si nevyměnili víc než jen pozdrav. Přesto i do oněch dvou slov a doprovodné minimky dokázal vložit neuvěřitelné množství slušnosti.
Samozřejmě jsem ho zdravil vždy jako první. Byl jsem mladší a měl úctu k jeho životu. Vždy se ke mě otočil, podíval se mi do očí, jakoby mírně se uklonil hlavou a zřetelně nahlas odpověděl „Dobrý den.“ Těžko popsat dikci, ale vždy se v ní objevila taková zvláštní vlna. Jako by ho ten pozdrav potěšil. Jako by to nebral za samozřejmost.
Tak si ho budu pamatovat, s brýlemi na šňůrce kolem krku. Podobné slušnosti by nám dnes bylo třeba. I když jsme se neznali, mnohým z nás budete chybět, pane Uhle. Čest Vaší památce.
Komentář Petrušky Šustrové v Lidových novinách (odkaz)