CNN: Teroristé Islámského státu verbují mladé lidi

Foto: Levi Meir Clancy na Unsplash

Hned tři koncerty Taylor Swift zrušili pořadatelé kvůli hrozbě teroristického útoku. Podle analýzy CNN to nevypadá na ojedinělý případ.

Vzhledem k napjaté atmosféře od útoku na Izrael a následných odvetných útoků v Gaze i jinde se asi leckdo obával velkých akcí. Protože stadion plný lidí je pro teroristy ideálním cílem. Kupodivu, nebo snad zázrakem či dobrou prací tajných služeb a policie, se mistrovství Evropy ve fotbale odešlo bez útoku. A zatím to tak vypadá i na olympiádě.

Jako naprosto nečekaná rána přišla zpráva o rušení koncertů Taylor Swift. Široké veřejnosti asi ne příliš známá zpěvačka je idolem mnoha teenagerů a její koncerty přitahují tisíce lidí. Organizátoři zrušených koncertů v Rakousku očekávali kolem 65 tisíc návštěvníků na každém z nich a dalších zhruba 15 tisíc v okolí.

Zatímco média píší o zlomených srdcích fanoušků, dějí se kolem celé události mnohem horší věci. Za prvé je to další rána do přesvědčení, že náš západní svět je bezpečný. Odteď asi budou lidi mnohem více zvažovat, na jakou akci vyrazí. A hlavně rodiče těch mladých budou trnout hrůzou, kdykoliv jejich ratolest půjde na nějakou podobnou show.

Za druhé se na CNN objevila poměrně krutá analýza, podle níž se Islámskému státu daří získávat řady mladých lidí po celém světě. I mladík, kvůli němuž došlo na zrušení koncertů, se hlásil k této skupině a přísahal věrnost jejímu vůdci. CNN vyjmenovává řadu dalších případů, kdy se mladí nechali nachytat například pomocí TikToku. Dokonce se tato jinak poměrně dost kritizovaná platforma nechala slyšet, že odstraňuje 98 % obsahu, který by mohl vést k propagaci terorismu. Právě TikTok je přitom velmi úspěšnou platformou pro nábor.

Britský bezpečnostní zdroj řekl CNN, že takzvaná „řízená teroristická hrozba“ se za posledních 18 měsíců stala větším problémem, přičemž takzvaný ISIS-K (součást Islámského státu) je nejmocnější skupinou pod kontrolou. Přístup mladých lidí do extremistických prostorů a médií online je také nadále významným problémem, napsal zdroj CNN.

Článek neuvádí, zda jde o mladé lidi evropské či jiné národnosti. Nicméně v jednom případě mělo jít o čečenskou skupinu, zatímco v jiném o Itala a Švýcara.

Nemá cenu znovu a znovu opakovat, že svět se změnil a už není tak bezpečný, jak tvrdily analýzy z období třeba před deseti lety. Sice stále počty obětí nejsou tak masivní, jako v rozsáhlých občanských válkách či válkách mezi státy, ale iluze bezpečnosti dostala řadu trhlin.

Možná stojí za to si položit jinou otázku. A sice, proč se daří islamistům verbovat mladé lidi v Evropě. Zda to třeba nemůže souviset s celou situací generace, tak pohrdlivě nazývané sněhovými vločkami. Jestliže je člověku zle, snáze podlehne zdánlivě jednoduchým receptům na řešení. Vědí to různí verbovači do sekt, dealeři drog i zaručeně jedinečných investic, o kterých se má mlčet, i mnozí další.

Nejistota Evropou vládne. Hlavně ta ekonomická. Ale i jiná. Když člověk sleduje sociální sítě některých skupin, má pocit, že nejlepší cestou, jak vyřešit depresi je změna pohlaví. Klidně třeba ve 13 letech.

Že po covidu mnozí v dětském věku trpí velkými depresemi, se ví. Ale i když média občas něco napíší, nezdá se, že by se tím při nejmenším u nás systémově někdo zabýval. Kromě těch, kterým chybí prostředky a kteří si zaslouží naši maximální úctu. Možná i ta hrozba terorismu mladých pachatelů je jedním z důsledků. A nebinární toalety to asi nezachrání. I když Evropská komise nám možná bude tvrdit, že ano.