ČNB se neubránila pochodu institucemi

Pokud splnila profesní předpoklady, může si stěžovat u České národní banky. Ilustrační foto: Pixabay

Teprve nedávno Česká národní banka (ČNB) statečně odmítla požadavek Evropské komise a Evropské centrální banky (ECB), aby kontrolovala úvěrová portfolia komerčních bank, zda náhodou neposkytují služby něčemu, co vypouští oxid uhličitý. S tím, že úkolem cedulové banky je ohlídat bezpečnost a stabilitu finančního systému, nikoliv kouřivost bankovních klientů. Teď ale dostala na hrb jinou povinnost. Kontrolovat a pokutovat soukromé společnosti, zda v jejich řídících orgánech působí správný počet orgánů ženských.

Konkrétně se jedná o Směrnici Evropské unie, že v představenstvu a dozorčích radách má zasedat nejméně 33 % žen nebo 40 % v dozorčích radách. O smyslu tohoto nařízení nemá cenu se rozepisovat, sociální sítě a diskusní příspěvky jsou plny názorů pro i proti, často i docela rozumných. Pozoruhodné jsou další okolnosti, o kterých informoval deník Mladá fronta Dnes. Napsal, že 70 % firem s obratem nad 1 miliardu korun nemá ve svém vedení ani jednu ženu. Společně s Dánskem, Itálií a Lucemburskem je ČR v ženské lize EU na posledních místech. Lobbistická organizace University Women of Europe podala na Česko kolektivní stížnost, že je v otázce rovného zastoupení žen málo pokrokové. Výbor pro sociální práva Rady Evropy jí dal zapravdu. Česko v roce 2022 v reakci na to slíbilo, že přijme opatření vylepšující genderovou vyváženost. Hle, čím se měří pokrok…?

Dohledem nad dodržováním závazku je pověřena Česká národní banka. Firmy budou muset o plnění kvót podávat pravidelná hlášení. V případě, že ženu neupřednostní ve výběrových řízeních, dostanou od ČNB pokutu až milion korun. „Toto pravidlo, jehož cílem je zvýšit podíl žen na rozhodování, by mělo být pouze prvním krokem ke zmírnění nerovností, kdy jsou pro rozhodovací pozice v politice, ekonomice, médiích, sportu a dalších oblastech dlouhodobě upřednostňováni muži,“ cituje MfD Alenu Křížkovou, vedoucí oddělení Gender & sociologie Sociologického ústavu Akademie věd ČR.

Pokud tedy deník vybral 6 firem kotovaných na Burze cenných papírů Praha, a vyjmenoval tři z nich, které kvóty neplní, bylo to jen „prvním krokem“. Těmi dalšími bude nejspíše rozšiřování oné genderové povinnosti na menší a menší firmy, na jejich dodavatele i odběratele, a to včetně těch z Jižní Ameriky nebo Subsaharské Afriky, případně z Lucemburska.

Ale dosti fantazie, tu ponechme Evropské komisi. Jako seriózní novinový titul se věnujme vážným otázkám. Česká národní banka se ještě nevyjádřila, jak tato nově delegovaná kontrola ovlivní cenovou stabilitu, měnový kurs či výši a hodnotu zlatých rezerv. Ještě ani nesdělila, zda na to zřídí nový odbor a bude přijímat nějaké experty. 

Kdyby přijímala, já bych to jako přivýdělek k důchodu docela bral. Ale obávám se, že jako chlap nemám šanci.