Budeme vyvážet konopí? A marihuana zamíří do obchodů?
Z Česka by se mohlo vyvážet i konopí, a to s obsahem THC do jednoho procenta. Zároveň bychom ale také mohli legalizovat omezený a licencovaný prodej toho „na hulení“. Ne, abychom si mohli užít. Spíš jde o to skončit s restrikcí, která moc nefunguje.
Prosadit změny chce národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Podle rozhovoru pro Novinky.cz je mu část koalice poměrně nakloněna. Piráti dokonce přímo spolupracují na novelizaci příslušné legislativy.
Svět jde cestou uvolnění
Není divu, svět jde podobnou cestou už delší čas. Byť malými krůčky. Ona totiž tvrdá restrikce moc efektu nepřináší. Aspoň u trávy. U tvrdých drog vyhnala cenu tak, že jsou přece jen hůř dostupné. I to má ovšem svoji stinnou stránku. A sice nahrazování heroinu & spol. levnějšími syntetickými náhražkami. U nichž je hranice mezi „bezpečnou“ dávkou a předávkováním mnohem tenčí než u těch původních. Právě tento šunt tak bývá nejčastější příčinou úmrtí toxikomanů.
Tráva rozdávaná a prodávaná v Česku se snad zatím pořád pěstuje. Jestli Jakub (Jiří Macháček) v Samotářích tvrdil, že se tady málo hulí, a že hulení tu nemá vybudovanou tradici, tak to už asi dávno neplatí. Hulí se ostošest. Občas sice policie vybere nějakou velkopěstírnu. Vedle toho ale často končí u soudů publicisti nebo lidi, kteří si pěstovali marjánku proto, že medicína jim na jejich zdravotní potíže nenabídla nic lepšího.
Bohužel, je i dost lidí, kteří se marihuanou likvidují. Což nesouvisí ani tak s její dostupností, jako spíš se vznikem závislosti. Gábor Maté říká, že za každou závislostí je bolest. Jako jedna z nejuznávanějších osobností na poli adiktologie o tom zřejmě bude něco vědět. Za bolest si můžete dosadit třeba trauma, aby to znělo „vědečtěji“. Ale pořád půjde o totéž.
za každou závislostí je bolest
Bojujeme proti trávě (zhruba polovina výdajů na boj se závislostmi šla loni na vymáhání práva!), ale vedle toho se nám rozmáhají závislosti na počítačových hrách, sociálních sítích, ale třeba taky na cukru či lécích. Takže bychom se mohli radovat, že mladí míň chlastají, jenže… jenže oni si tu bolest léčí jinak, a taky dost blbě.
Současná praxe se hlavně snaží donutit lidi k abstinenci. V USA se přitom už v předminulém desetiletí pokusila skupina odborníků v projektu NAOMI podávat „klientům“ kontrolovaný heroin v přesných a pravidelných dávkách. Mimo jiné proto, že z metadonové léčby jim mnozí utekli.
Harm reduction strategy
„Dokud něco spontánně nezmění jejich pohled na život, neopustí nutkání užívat drogy. Otázkou je pouze toto: Jak můžeme jako společnost reagovat na jejich těžkou situaci? S nevymahatelnými zákony? S morálním kázáním? S lékařskými praktikami, které nezahrnují celou škálu možností?“ napsal tehdy Maté na web theglobeandmail.com. I podle něj mají někteří šanci s drogami přestat, ale je to jen malá část. Proto se ve světě pomalu rozrůstá přístup tzv. harm reduction. Tedy něčeho, co lze nazvat jako snížení rizik. Mimo jiné kriminality či úmrtí v klíčové skupině.
Leckdo si řekne: „To sem nepatří. Tráva není tvrdá droga.“ Ve většinovém vnímání ne. I její dlouhodobé pravidelné užívání má ale na člověka devastující účinky. Většinou se hovoří o dopadech do psychiky, a to až na hranici rozpadu osobnosti. U jedinců s „vhodnými“ dispozicemi rovněž o rozvoji psychóz.
Dá se to srovnat třeba s alkoholem. Terapeut Pavel Nepustil přitom říká, že má klienty, kteří třeba nepřestali pít, ale snížili dávky. On sám také není velkým příznivce tvrdých zákazů. Dokonce tvrdí, že nelegální drogy nemusejí být nebezpečnější než legální.
V USA zemřelo v letech 1999 až 2018 450 tisíc lidí na předávkování léky proti bolesti
Nedávno mě překvapil informací, že v USA byla kdysi účinná látka heroinu součástí volně prodejného léku, oblíbeného u žen. Po zákazu přešla z tabletek do nitrožilního podávání. Bylo třeba dosáhnout co nejmenší koncentrace a rychlého nástupu účinku. Podobně, jako u alkoholu za prohibice. Tehdy se také nepašovaly víno a pivo, nýbrž tvrdý alkohol. Protože v malém množství bylo co nejvíce účinné látky.
Asi si nedovedu představit, jak se herák prodává v obchodě. Po pravdě ani moc tu trávu. Ono to totiž může vyvolat dojem, že je v pořádku. Podobně jako třeba léky proti bolesti. Když je to v lékárně a předepisují to doktoři… Přitom v USA vedlo podle vlády jejich nadměrné užívání v letech 1999 až 2018 ke 450 tisícům úmrtí v důsledku předávkování.
Ze stejné země také přicházejí zprávy, že volně prodejnou marihuanu leckdo stejně raději nahrazuje tou prodávanou nelegálně po ulicích. Protože je levnější. No jo, kde nejsou pravidla a neplatí se daně…
Moralizování a restrikce moc nezabírají
Ale je taky pravda, že moralizování a restrikce moc nezabírají. Takže k nějaké změně je nejvyšší čas. V první řadě kvůli dopadům užívání opiátů a drog do společnosti. Ale i kvůli ekonomice. Protože je lepší mít kontrolovaný trh s daňovými výnosy a nižší náklady na léčbu i stíhání provinilců. Než se tvářit, že my to bereme pořádně do ruky – ale bez výsledků. No a ten export… uvidíme.