Akciovým trhům se daří. Zabrzdí letní býčí trh kontrariáni?
První polovina roku byla pro akciové trhy vynikající. Dalo by se dokonce říci, že byl překvapivě dobrý, což vedlo k panice mezi analytiky, kteří na začátku roku předpovídali recesi v USA a Evropě, která povede k diskontování cen. Ano, Wall Street zcela zjevně pomohla umělá inteligence (AI), ale koneckonců v Evropě je jen málo společností, které se AI zabývají. Mimochodem, býčí trh spojený s jejím rozvojem teprve začíná a podle mého názoru bude pokračovat ještě mnoho let. Jenže, jako na každém býčím trhu, čas od času ke dochází korekcím.
Tento býčí trh má jeden problém. V Polsku je index nálady investorů vypočítávaný Sdružením individuálních investorů na nejvyšší úrovni v historii. Podobné údaje byly zaznamenány i v USA – index sentimentu podobné asociace (AAII) ukázal, že počet medvědů (těch, kteří očekávají pokles – poznámka redakce) klesl na 24 % (průměr je 31 %) a index CNN TV (marginální strach – marginální chamtivost) stále zůstává v oblasti marginální chamtivosti.
Podíl medvědů v USA klesl na 24 %, když průměr je 31 %
Kontrariánský přístup radí akcie prodávat v očekávání korekce. Problémem však je, že není zcela jasné, co k ní má vést. Samozřejmě kromě fundamentů, protože reálná ekonomika zaznamenala znepokojivé trendy. Indexy PMI (index logistických manažerů) v Evropě klesaly – index pro průmysl klesal stále hlouběji pod klíčovou úroveň 50 bodů (odděluje růst od recese) a dokonce i index pro služby, který se až do května držel velmi dobře, se v červnu propadl. Také v USA se zhoršoval stav průmyslu, ale sektor služeb (více než 90 % americké ekonomiky) byl stále ve výborné kondici. Až na to, že trhy se již dlouho neřídí realitou.
Býkům neublížilo ani očekávání vyšších sazeb
Dokonce ani čekání na další zvýšení sazeb v USA (26. července) býčímu táboru neublížilo. Mimochodem, Fed je opravdu velmi tvrdohlavý. Americká spotřebitelská inflace klesla o něco výrazněji, než se čekalo (ze 4 na 3 %, nikoliv na 3,1 %). Ještě výrazněji se snížila jádrová inflace, a to z 5,3 % na 4,8 % (očekávalo se 5 %). To jsou zřejmé klady pro akcie a zápory pro dolar. Trh však stále předpokládá, že Fed zvýší sazby (na 5,25 – 5,5 %). V reálném vyjádření tedy již budou rozhodně pozitivní a další zvýšení sazeb v září si dovedu představit jen těžko.
Uvidíme, co šéf Fedu řekne nejen 26. července po rozhodnutí FOMC, ale i o měsíc později na sympoziu Fedu v Jackson Hole. Trh však bude jistě předpokládat, že Fed cyklus zvyšování sazeb dokončí. Investoři se dokonce domnívají, že snížení sazeb je možné i ve čtvrtém čtvrtletí. Je možné, že se mýlí, jak upozorňují analytici Bank of America. Důvodem je skutečnost, že od června (kdy činila 9,1 %) inflace v USA neustále klesá. Vzhledem k tomu, že se snižuje základna, bude se snižovat i míra dezinflace a není ani vyloučeno, že inflace v lednu 2024 nebo dokonce dříve vzroste.
Nyní nás čeká začátek sezóny čtvrtletních zpráv amerických společností (již 14. července začnou velké banky) a takové období velmi často přeje býčímu táboru. Statistiky ukazují, že v posledních 10 letech bylo toto letní období býkům příznivé. Starosti dělá jen nešťastná příliš dobrá nálada… Opravdu málokdy se stává, že by nadšení davu ukázalo trhům životaschopný směr. No, ale třeba to bude výjimka potvrzující pravidlo ;-). Na grafu WIG20 je vidět vlajková formace, kterou bychom podle technických analytiků měli považovat za nákupní signál. Graf indexu S&P 500 po krátké pauze rovněž ukazuje pokračování vzestupného trendu. Nezdá se pravděpodobné, že by toto zasedání FOMC býkům uškodilo. Ublížit jim mohou pouze nečekaně špatné čtvrtletní výsledky společností.
málokdy se stává, že by nadšení davu ukázalo trhům životaschopný směr
Rád bych se věnoval ještě jednomu tématu. Rada pro měnovou politiku (MPC) (polské centrální banky – poznámka redakce) samozřejmě ponechala sazby stále na úrovni 6,75 procenta. Z tiskové konference prezidenta NBP Adama Glapińského mnozí komentátoři vyvodili závěr, že slíbil snížení sazeb již v září. Já jsem spolu s Markem Zuberem konferenci komentoval v reálném čase a přesně si pamatuji, co prezident řekl. Nuže, řekl, že ke snížení sazeb by mohlo dojít, pokud by inflace klesla pod 10 % a prognózy by signalizovaly, že v příštích měsících nebo dokonce letech bude dále klesat (to je přesně to, co řekl). Příslib snížení v tomto prohlášení zdaleka nebyl.
Možná, že k „politickému“ snížení sazeb dojde, ale změna sazeb má dopad na ekonomiku až po 3 až 4 čtvrtletích, tj. po volbách. Splátky úvěrů se revidují každé 3 nebo 6 měsíců, tj. také po volbách, snížení přivolá na MPC silnou kritiku – kritizovat budou nejen ti obvyklí, ale i ti, kteří měnovou politiku MPC podporovali (například já a několik dalších lidí, které znám). Takže: snížení nevylučuji, ale byl by to krajně nerozumný krok. Nejen z politických, ale i z ekonomických důvodů, protože snížení tehdy, když je inflace řekněme na 8 procentech, by bylo stěží rozumné.