Zemědělci meziročně zlevňují, průmysl ceny zvýšil, i když pomaleji
Ceny zemědělských výrobců v září vzrostly o 1,7 % proti srpnu a meziročně byly nižší o 13,4 procenta. Ceny průmyslových výrobců se zvýšily meziměsíčně o 0,3 % a meziročně o 0,8 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad ČSÚ) ve své pravidelné zprávě.
Ceny průmyslových výrobců svým růstem nepřekvapily tržní analytiky. „V meziročním vyjádření očekáváme jen nepatrný růst cen výrobců (+0,3 %), trh je o trochu umírněnější (+1 %),“ napsal dnes ráno v komentáři Martin Kron, analytik Raiffesenbank.
Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin, meziroční přírůstek průmyslových cen označil za vynikající výsledek. „Ceny pro koncové zákazníky zatím klesají pomaleji. Jasný signál pro ČNB to zatím není, poznamenává. „Dnešní číslo představuje návrat k poklesu tempa růstu cen v průmyslu. Minulý měsíc totiž ceny po několikaměsících mírně zrychlily.“
V průmyslu meziměsíčně vzrostly zejména ceny koksu a rafinovaných ropných produktů. Ceny chemických látek byly vyšší o 2,5 %, motorových vozidel o 0,6 % a kovodělných výrobků o 0,7 procenta. Snížily se ceny potravinářských výrobků o 1,1 %, z toho průmyslových krmiv o 3,9 %, zpracovaného a konzervovaného masa a výrobků z masa o 1,2 % a rostlinných a živočišných olejů a tuků o 5,6 procenta. Ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu byly nižší o 0,3 % a základních kovů o 1,2 procenta.
Meziročně se zvýšily ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 4,4 %, černého a hnědého uhlí a lignitu o 67,1 %, ostatních nekovových minerálních výrobků o 9,1 %, motorových vozidel o 3,5 % a potravinářských výrobků o 0,9 procenta. Klesly ceny koksu a rafinovaných ropných produktů, základních kovů o 16,2 %, chemických látek a chemických přípravků o 14,3 % a dřeva, dřevěných a korkových výrobků o 20,4 procenta. V hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se nejvíce zvýšily ceny zboží krátkodobé spotřeby, a to o 4,7 procenta. Ceny energie vzrostly o 3,8 procenta. Ceny meziproduktů se snížily o 5,5 procenta. Ceny průmyslových výrobců bez energie meziročně klesly o 0,2 % (v srpnu o 0,1 %).
„Průmyslové ceny, stejně jako spotřebitelské, jdou dlouhodobě dolů, ale tempo poklesu je u nich rychlejší než u zboží na pultech obchodů. Ale i tam se tento vliv přesune,“ ujišťuje Volf.
Ceny stavebních prací se meziměsíčně podle odhadů zvýšily o 0,2 %, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,1 %. Ceny stavebních prací se meziročně podle odhadů zvýšily o 3,7 % (stejně jako v srpnu), ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly o 0,1 % (v srpnu byly vyšší o 0,2 %).
Ceny tržních služeb pro podniky se meziměsíčně zvýšily o 1,2 % v důsledku růstu cen za reklamní služby a průzkum trhu o 17,2 procenta. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby se zvýšily o 0,2 %. Ceny tržních služeb pro podniky byly meziročně vyšší o 5,1 % (v srpnu o 5,3 %). Vzrostly ceny za služby v oblasti zaměstnání o 22,9 %, za poštovní a kurýrní služby o 13,2 %, za služby v oblasti programování o 7,2 %, za služby v oblasti nemovitostí o 6,8 % a za služby v pozemní dopravě o 3,4 procenta. Klesly ceny za reklamní služby, a to o 1,5 %. Ceny tržních služeb pro podniky nezahrnující reklamní služby byly vyšší o 5,5 % (v srpnu o 5,7 %).
Podle Tomáše Volfa bude pro další cenový vývoj velmi důležitý postoj České národní banky. „Snížení sazeb ještě letos je zatím spíše nepravděpodobné. Zatímco tříměsíční PRIBOR se stále drží těsně nad 7 %, u šestiměsíčního už jsme na 6,94 procenta. V překladu to znamená, že trh počítá s tím, že v horizontu tří měsíců bude hlavní dvoutýdenní REPO sazba na 7 procentech, ale za šest měsíců už dojde k poklesu. Z toho vyplývá, že bychom se mohli dočkat snížení sazeb nejdříve na prosincovém zasedání, ale pravděpodobně k tomu dojde až v průběhu prvního čtvrtletí příštího roku,“ předpovídá hlavní analytik Volf. „Stále platí, že celoroční letošní inflace by se měla dostat pod 10 procent a pro příští rok se zatím počítá s růstem cenové hladiny o 2 procenta. Druhé číslo je však s velkým otazníkem.“
Optimistitěji na závěr tohoto roku pohlíží Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance: „Tempo inflace v září výrazně přibrzdilo, a to nejen na začátku výrobního řetězce, ale také v případě koncových cen. Čeští centrální bankéři tak budou muset zvažovat snížení úrokových sazeb nejen během prosince, ale také už během listopadu,“ píše Šichtařová ve svém komentáři. „V součtu by do konce roku měly úrokové sazby České národní banky poklesnout o půl procentního bodu. Tomu by mohlo zabránit snad jen dramatické zdražení ropy a pohonných hmot v případě, že napětí v Izraeli přeroste v globální konflikt. Úroková atraktivita koruny každopádně nakonec půjde směrem dolů. To bude korunu tlačit ke ztrátám.“
Ceny průmyslových výrobců v EU – srpen 2023 (předběžná data)
V zemích Evropské unie (EU) se podle údajů zveřejněných Eurostatem ceny průmyslových výrobců v srpnu meziměsíčně zvýšily o 0,5 % (v červenci se snížily o 0,7 %). Nejvíce vzrostly ceny v Irsku o 3,7 %, ve Finsku o 2,4 % a v Řecku o 2 procenta. V Rakousku byly ceny vyšší o 0,7 %, v Německu o 0,3 % a v Česku o 0,2 %. Na Slovensku klesly ceny o 0,3 % a v Polsku o 0,2 procenta. Nejvíce se snížily ceny v Rumunsku o 1,3 procenta. V srpnu se meziročně snížily ceny v EU o 10,5 % (v červenci o 6,6 %). Ceny klesly nejvíce v Irsku o 51,2 %, v Bulharsku o 27,2 % a v Belgii o 16,6 procenta. V Německu byly ceny nižší o 12,5 %, v Rakousku o 3,1 % a v Polsku o 2,3 procenta. Nejvíce vzrostly ceny na Slovensku o 9,8 %, v Maďarsku o 7,8 % a v Chorvatsku o 4 procenta. V Česku se ceny zvýšily o 1,8 procenta.