Ve 2. čtvrtletí HDP Česka rostl o 0,6 %, potvrdil ČSÚ
Podle zpřesněného odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ) ve 2. letošním čtvrtletí hrubý domácí produkt České republiky mezičtvrtletně stoupl o 0,4 % a meziročně o 0,6 procenta. Informoval o tom dnes ČSÚ ve své pravidelné zprávě. Po revizi tak dospěl ke stejnému výsledku, jako v prvním rychlém odhadu.
Úřad rovněž potvrdil, že na hospodářském růstu se výraznou měrou podílelo zvýšení spotřeby domácností. „Ve druhém čtvrtletí tohoto roku vzrostly meziročně výdaje domácností o 1,7 %, a jejich příjmy stouply o 0,4 %,“ sdělil Vladimír Kermiet, ředitel odboru národních účtů ČSÚ. Úhrn reálných peněžních a nepeněžních příjmů domácností na obyvatele v 2. čtvrtletí proti předchozímu čtvrtletí ale klesl o 0,1 %, meziročně stoupl o slabých 0,4 procenta. To naznačuje, že do hry vstupují soukromé úspory. Míra úspor domácností v 2. čtvrtletí byla 18,7 %, což je o 0,3 p. b. více oproti předchozímu čtvrtletí a o 0,6 p. b. méně než před rokem. Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání dosáhl v 2. čtvrtletí hodnoty 48 810 Kč. Oproti předchozímu čtvrtletí se reálně zvýšil o 0,2 % a meziročně o 2,6 procenta. Míra investic v sektoru domácností mezičtvrtletně stoupla o 0,1 % a dosáhla 10,9 %. Meziročně se míra investic domácností nezměnila.
Situace nefinančních podniků je v podstatě neměnná, podnikový sektor stagnuje. Míra zisku ve 2. čtvrtletí byla 46,5 %, což je o 0,2 procentního bodu (p. b.) více než v předchozím čtvrtletí a o 0,6 p. b. méně než před rokem. Celkové mzdové náklady nefinančních podniků meziročně stouply o 5,9 %. Míra investic stoupla mezičtvrtletně o 0,6 p. b. a dosáhla 26,5 %. Meziročně se snížila o 0,9 p. b.
„Pozitivní je, že i přes vysoké úroky ze strany České národní banky stoupla spotřeba domácností meziročně o 1,7 procenta. Daří se i mírně spořit, míra úspor domácností byla vyšší o 0,6 procenta. I když jsou tato čísla kladná, prakticky to znamená, že se situace příliš nezlepšuje,“ nahlíží na zveřejnéné údaje Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Rychlejší snižování úroků ze strany ČNB by pomohlo, ale v takovém případě je zde riziko opětovného mírného nárůstu inflace. Čeští centrální bankéři vidí inflační rizika zejména na straně růstu mezd. Přesto se domnívám, že nižší sazby by ekonomice pomohly.“