Útoky na zaměstnance Uřadu práce přibývají
Rozbitá hlava, otevřené vyhrožování zastřelením, sexuální obtěžování. Toto a mnohé další denně zažívají pracovnice a pracovníci Úřadu práce ČR (ÚP). Za prvních 10 měsíců letošního roku eviduje Úřad práce ČR celkem 689 verbálních i fyzických útoků na své pracovníky, z toho jen za říjen jich bylo 92, což v meziročním srovnání představuje nárůst o 84 procenta, sdělil úřad. Nejčastěji se jednalo o výhružky a vulgární slovní útoky. V desítkách případů skutečně i došlo k fyzickému napadení nebo sexuálnímu obtěžování. V říjnu podal úřad práce 9 trestních oznámení.
Vedení úřadu práce problém aktivně řeší a systémově se snaží svým lidem zajistit bezpečnost na pobočkách. Důkazem je uzavření dohody s Policií ČR o připojování objektů do systému centralizované ochrany Policie České republiky, která má pomoci zlepšit ochranu zaměstnanců ÚP i majetku.
„Nedorozumění a neschválení dávky jsou typicky dvě nejčastější okolnosti, za kterých dochází k útokům na naše zaměstnance, převážně ženy. Bohužel roste nejen počet slovních útoků, ale i fyzických napadení, výjimkou nejsou dokonce výhružky zabitím či se sexuálním podtextem. To je nepřijatelné,“ popisuje situaci generální ředitel Úřadu práce ČR Daniel Krištof.
V důsledku zvýšeného počtu útoků na své pracovníky úřad práce zahájil dlouhodobý program systematického zvyšování bezpečnosti. „Více než 90 % zaměstnanců úřadu práce jsou ženy. Pracují v největší pomáhající organizaci u nás, jsou to zkušené odbornice, a je nepřijatelné, aby je kdokoli v práci ohrožoval. Zvláště, když pomáhají druhým. Preventivní opatření, která realizujeme, jsou technická i organizační. Na přepážky všech našich pracovišť postupně instalujeme bezpečnostní skla, specialisté Policie ČR školí naše zaměstnance, zavádíme tísňová tlačítka, napojujeme naše pracoviště přímo na systém centralizované ochrany Policie ČR. Všestranné spolupráce s policií si velmi ceníme, je to pro nás velká pomoc. Chystáme také nový objednávací a vyvolávací systém, který klienty identifikuje při vstupu pomocí občanského průkazu. Takto dokážeme zabezpečit pouze větší pobočky. Jsem proto rád, že naprostá většina starostů naše rozhodnutí o racionalizaci pobočkové sítě chápe,“ zmiňuje Daniel Krištof.
V současnosti také probíhá tendr na centrální bezpečnostní agenturu, která zastřeší ochranu poboček úřadu práce po celé republice. Snížit riziko pro zaměstnance pomůže také zahájená racionalizace pobočkové sítě, která povede ke zrušení několika menších pracovišť, protože bezpečnostní opatření lze lépe zajistit ve velkých pobočkách.
Policejní prezident Martin Vondrášek k tématu bezpečnosti říká: „Díky tomu, že budou pobočky Úřadu práce ČR připojeny do našeho systému, budeme schopni rychle reagovat na případné narušení objektu. Od letošního května také pracovníky úřadu práce na všech pobočkách postupně školíme. Z našich zkušeností víme, že důležitější než technická opatření je znalost základních bezpečnostních pravidel a schopnost jich patřičně využít. Naši preventisté pomocí názorných příkladů a praktických ukázek předvádějí, jak konfliktům předcházet a jak je případně deeskalovat, eventuálně jak se zachovat v těch nejvyhrocenějších situacích dle pravidla utíkej, schovej se, bojuj.“
Nárůst počtu útoků na pracovníky úřadu práce byl patrný již vloni. Za celý loňský rok 2023 k nim došlo v celkem 794 případech, což bylo o téměř třetinu více než v roce 2022 (621 útoků) a o 40 % více než v roce 2021 (565 útoků).
„Velmi oceňujeme, že jednou z priorit nynějšího vedení Úřadu práce ČR je zajištění co největší bezpečnosti jeho pracovníků. Snažíme se na těchto preventivních činnostech aktivně spolupracovat, protože odpovědnost lidí na úřadu práce je velká. Je to nesmírně potřebná, ale zároveň náročná a stresová práce, a když ztratíme zaměstnance, obtížně je budeme nahrazovat,“ říká předsedkyně odborů ÚP Simona Struhová.
Součástí zlepšené personální péče je také nová psychologická služba, kterou mohou zaměstnanci Úřadu práce využít. „Verbální útoky a výhrůžky přímo na pracovišti, nebo dokonce i mimo něj, třeba v obchodě nebo na ulici, mohou mít na oběti často vážnější dopad než útoky fyzické. Dlouhodobá psychická nepohoda se v člověku postupně střádá a může vést i ke zdravotním problémům. My jako psychologové úřadu práce, kteří mají na starosti péči o zaměstnance, se snažíme být našim kolegům co nejvíce nablízku a podpořit je kdykoliv to potřebují. Nasloucháme, konzultujeme, radíme, organizujeme i různá školení,“ popisuje Klára Kárníková, psycholožka Úřadu práce.