Průmysl roste, ale hlavně díky srovnávací základně s loňskem
Průmyslová produkce v srpnu meziročně reálně vzrostla o 7,2 procenta. Meziměsíčně byla vyšší o 0,8 procenta. V kumulaci za oba prázdninové měsíce produkce meziročně vzrostla o 4 procenta. Hodnota nových zakázek se meziročně zvýšila o 18,7 %, informoval Český statistický úřad (ČSÚ).
„Vyšší tempo růstu průmyslové produkce v srpnu bylo ovlivněno zejména nízkou srovnávací základnou ve výrobě motorových vozidel. Pokud bychom od tohoto vlivu odhlédli, průmyslová produkce by podobně jako v minulých měsících vzrostla meziročně pouze mírně,“ říká Radek Matějka, ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ.
Během loňského srpna výrobu aut snižoval nedostatek důležitých komponentů v kombinaci s celozávodními dovolenými. „Výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů se meziročně zvýšila o téměř polovinu. To je na první pohled bombastický výsledek. Musíme ale zároveň dodat, že před rokem se výroba aut meziročně propadla o více než čtvrtinu,“ upozorňuje Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance.
Produkce v odvětví výroby motorových vozidel, přívěsů a návěsů se meziročně zvýšila téměř o polovinu, když se minulý rok naopak o více než čtvrtinu meziročně propadla. V kumulaci od počátku roku produkce tohoto odvětví meziročně vzrostla o 2 %, produkce průmyslu celkem v tomto období vzrostla o 0,7 procenta. „Napříč průmyslovými odvětvími je vývoj různorodý. Ve výrobě strojů a zařízení a výrobě elektrických zařízení se zvýšení poptávky projevuje již delší dobu. Pokles produkce naopak zaznamenáváme v některých energeticky náročných odvětvích, například ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství,“ říká Veronika Doležalová, vedoucí oddělení statistiky průmyslu ČSÚ. Vysoká tempa růstu či poklesu zaznamenala zejména odvětví, kde produkce obvykle více kolísá – např. farmaceutický průmysl, resp. výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení.
Hodnota nových zakázek v běžných cenách v srpnu 2022 ve sledovaných odvětvích meziročně vzrostla o 18,7 procenta. Nové zakázky ze zahraničí se meziročně zvýšily o 14,9 %, tuzemské nové zakázky vzrostly o 26,7 procenta. Vysoký růst hodnoty nových zakázek byl rovněž ovlivněn zejména velmi nízkou srovnávací základnou z loňského srpna v odvětví výroby motorových vozidel. Meziroční pokles zaznamenala pouze výroba oděvů, kde srovnávací základna působila opačným směrem, a výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v průmyslu se v srpnu 2022 meziročně snížil o 0,1 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců v srpnu 2022 meziročně vzrostla o 8,8 procenta.
„Když půjdeme po jednotlivých průmyslových odvětvích, dojdeme k závěru, že je jejich vývoj hodně různorodý. Tak třeba ve výrobě strojů a zařízení a výrobě elektrických zařízení se zvýšení poptávky projevuje již delší dobu. Pokles produkce naopak vidíme v energeticky náročných odvětvích, například ve výrobě základních kovů, hutnictví a slévárenství. Na tato odvětví tvrdě dopadá energetická krize,“ říká M. Šichtařová.
Podle údajů zveřejněných Eurostatem průmyslová produkce v červenci 2022 v EU27 meziročně klesla o 0,8 procenta. Největší meziroční pokles zaznamenalo Irsko (o 23,7 %), a Slovensko (o 6,4 %). Výkon německého průmyslu klesl o 1 procento. Naopak nejvíce vzrostl bulharský průmysl (o 17,6 %) a dánský průmysl (o 12,0 %). Český průmysl zaznamenal meziroční růst o 0,9 procenta.
„Z povedených prázdninových čísel nemůžeme v případě průmyslu dělat závěry, protože je zkreslují celozávodní dovolené,“ varuje Šichtařová. „Každopádně ale ještě nějakou dobu budou ožívat automobilky díky zlepšení dodávek dílů. Jenže do toho se naplno projeví energetická krize v kombinaci s nepolevující inflací. Pro evropský průmysl bude hlavní potíží zemní plyn. V lepším případě budou ceny plynu na několikanásobku loňských cen, v horším případě budou dodávky pro průmysl kráceny nebo se na čas úplně zastaví. To dramaticky zvýší náklady v průmyslu, hlavně v energeticky náročných odvětvích. Zároveň bude ochromena poptávka po průmyslových výrobcích. Tím bude trpět řada průmyslových odvětví, která v posledních měsících rostla. Navíc průmysl už přichází o výhodu extrémně nízkého srovnávacího základu z dob pandemie koronaviru. V celém letošním roce nečekáme od průmyslu růst, ale pouze stagnaci.“