Přebytek obchodní bilance se ztenčil, dovoz převýšil vývoz

Podle předběžných údajů skončila v únoru bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách přebytkem 35,5 mld. Kč, který byl meziročně o 0,5 mld. Kč nižší. Oznámil to Český statistický úřad.
Celkové saldo zahraničního obchodu se zbožím příznivě ovlivnil zejména meziročně vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly o 9,6 mld. Kč a elektřinou o 2,6 mld. Kč. Deficit obchodu s ropou a zemním plynem se zmenšil o 2,7 miliardy korun.
Nepříznivý vliv na celkovou bilanci měl hlavně pokles kladného salda obchodu s elektrickými zařízeními o 5,2 mld. Kč a kovodělnými výrobky o 3,1 mld. Kč. Prohloubil se deficit obchodu s chemickými látkami a přípravky o 1,9 miliardy korun.
Přebytek bilance zahraničního obchodu se státy EU se v únoru meziročně snížil o 0,8 mld. Kč. Deficit obchodu se státy mimo EU se zvětšil o 1,2 miliardy korun.
Meziročně vzrostl vývoz o 1,3 % na 400,0 mld. Kč a dovoz o 1,6 % na 364,5 miliardy korun.
„Únorová obchodní bilance si zachovala příznivý vývoj zejména kvůli nárůstu vývozu motorových vozidel a jejich dílů, a to meziročně o 6 %. Jejich dovoz naopak klesl o 4,9 %. K meziročnímu růstu dovozu pak nejvíce přispěla elektrická zařízení, a to o 11,7 %,“ říká Miluše Kavěnová, ředitelka odboru statistiky zahraničního obchodu ČSÚ.
Meziměsíčně po sezónním očištění se vývoz zvýšil o 0,3 %, zatímco dovoz klesl o 0,8 procenta.
V lednu až únoru 2025 dosáhl přebytek obchodní bilance 56,6 mld. Kč, což představovalo meziroční růst o 13,5 mld. Kč. Od začátku roku stoupl vývoz o 6,4 % a dovoz o 4,9 procenta.
„V tuto chvíli nelze vyloučit další eskalaci celních válek s výrazně negativním efektem na globální hospodářství, což by mělo obzvláště bolestivé dopady pro malé otevřené ekonomiky jako je ČR. Cla mohou mít velmi destruktivní dopad na zahraniční poptávku a tuzemský výrobní sektor a tím pádem i na výsledky zahraničního obchodu se zbožím v dalších měsících letošního roku,“ varuje Otto Daněk, místopředseda Asociace exportérů.
„V kontextu současné celní situace stojí za zmínku meziroční růst vývozu do Německa ve výši 6 % a stále kladný meziroční růst do Spojených států ve výši 2,8 %. Vývoz do USA v únoru činil přibližně 11,6 miliardy korun a do Německa 121,1 miliard korun. Nejvýraznější růst exportu v únoru zaznamenaly země jako Ázerbájdžán, Izrael, Filipíny, Ukrajina, Dánsko, Brazílie a Malajsie, což naznačuje potenciál pro další diverzifikaci exportních trhů. Je však třeba podotknout, že jejich podíl na celkovém českém vývozu zůstává nižší ve srovnání s hlavními obchodními partnery,“ upozornil Radomil Doležal, generální ředitel agentury CzechTrade. „Z pohledu jednotlivých sektorů vykazují nejvyšší meziroční růst motorová vozidla, a to o 6 %, nicméně šest dalších výrobkových skupin v pořadí dle podílu na exportu vykazuje jednociferný pokles proti únoru loňského roku.“