Podnikatelé důvěřují ekonomice více než spotřebitelé

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 1,7 bodu na hodnotu 99,5, při stejném vývoji obou jeho složek. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,6 a indikátor důvěry spotřebitelů oproti únoru vzrostl o 2,2 bodu na hodnotu 98,8, oznámil český statistický úřad.
Přes zlepšení se oba ukazatele pohybují pod dlouhodobým průměrem 100 bodů. „Nálada je nejlepší od dubna 2023, když podnikatelé vnímají zlepšení aktuální ekonomické situace a zároveň hledí do budoucna poměrně optimisticky. Ve světlé zítřky mohou firmy doufat i s plánovanými vyššími investicemi v Německu. České firmy by sice pravděpodobně na veřejných zakázkách neparticipovaly napřímo, ale skrze napojení na německé firmy by se mohl i jim zvýšit odbyt. Právě ten jim v současnosti chybí, kdy poptávka zůstává nízká především z hlavních trhů v Evropě,“ komentuje statistické ukazatele Martin Kron, analytik Raiffeisenbank.
Důvěra podnikatelů v ekonomiku se v březnu zvýšila ve všech odvětvích. Ve srovnání s únorem nejvíce vzrostla v obchodě (+2,3 bodu), dále ve vybraných službách (+1,8 bodu), v průmyslu (+1,3 bodu) a ve stavebnictví (+1,1 bodu).
„Důvěra podnikatelů vzrostla třetí měsíc v řadě, čímž se přiblížila svému dlouhodobému průměru. Ze všech hodnocených otázek vstupujících do souhrnného indikátoru důvěry podnikatelů k březnovému růstu nejvýrazněji přispěla vyšší očekávaná poptávka ve vybraných odvětvích služeb,“ upřesnil Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Podíl podnikatelů negativně hodnotících svou současnou poptávku se meziměsíčně téměř nezměnil. Podíl podnikatelů očekávajících v příštích třech měsících zvýšení tempa růstu výrobní činnosti zůstal téměř na únorové úrovni. Ve srovnání s předešlým měsícem se mírně zvýšil podíl podnikatelů očekávajících růst cen svých výrobků. V meziročním srovnání je důvěra podnikatelů v průmyslu vyšší.
Důvěra podnikatelů ve stavebnictví se meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 1,1 bodu na hodnotu 115,8. Podíl podnikatelů negativně hodnotících svou současnou poptávku po stavebních pracích se meziměsíčně téměř nezměnil. Ve srovnání s únorem mírně vzrostl podíl stavebních firem očekávajících v období příštích tří měsíců růst stávajícího počtu zaměstnanců. Meziměsíčně výrazně vzrostl počet stavebních firem, které očekávají růst cen stavebních prací v období příštích tří měsíců. Oproti březnu 2024 je důvěra ve stavebnictví vyšší.
V odvětví obchodu se důvěra podnikatelů meziměsíčně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 2,3 bodu na hodnotu 102,2. Hodnocení současné celkové ekonomické situace se mezi podnikateli v obchodě oproti únoru téměř nezměnilo. Zvýšil se ale podíl respondentů očekávajících zlepšení své ekonomické situace v období příštích tří měsíců. Stav zásob zboží na skladech se mírně snížil. Podíl podnikatelů očekávajících v příštích třech měsících růst cen se mírně zvýšil. Meziročně je důvěra v obchodě vyšší.
Důvěra spotřebitelů se oproti minulému měsíci zvýšila. Podíl spotřebitelů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v Česku se meziměsíčně snížil, přesto zůstává relativně vysoký. Podíl domácností očekávajících zhoršení své finanční situace v příštích dvanácti měsícíchse ve srovnání s únorem mírně snížil. Počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících, zůstal stejný jako v únoru. Počet respondentů, kteří neplánují v příštích dvanácti měsících pořizovat velké nákupy, se mírně snížil. Už tak vysoké obavy domácností ze zvýšení nezaměstnanosti v příštích dvanácti měsících se oproti únoru opět mírně zvýšily. Obavy z dalšího růstu cen se naopak meziměsíčně mírně snížily. V meziročním srovnání je důvěra spotřebitelů nižší.
„Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se po tříměsíčním poklesu zvýšila, a to zejména z důvodu zmírnění jinak nadále výrazně negativních očekávání spotřebitelů ohledně vývoje hospodářské situace v Česku pro období následujících dvanácti měsíců,“ sdělila Anastasija Neradová z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Dobrou zprávou je zlepšení nálady jak na straně spotřebitelů, tak i podnikatelského sektoru. Mírné zlepšení hlásí také klíčový průmysl, ve kterém však celkový sentiment zůstává pod dlouhodobým průměrem a v posledních čtvrtletích vykazuje výraznou rozkolísanost. Vyhlídky průmyslového sektoru totiž zůstávají nadále velmi nejisté. Bezprostřední hrozbou jsou vyšší americká cla, která by měla americká administrativa uvalit vůči EU už na začátku dubna,“ hodnotí Dominik Rusinko, hlavní ekonom ČSOB. „Konjunkturální průzkumy přinesly pozitivní zprávy, které jsou v souladu s naším odhadem pokračujícího oživení tuzemské ekonomiky na začátku letošního roku. V souhrnu za celý rok 2025 odhadujeme růst české ekonomiky o 2,1 %, nadále však převažují negativní rizika, jejichž naplnění by znamenalo přepisování výhledu směrem dolů.