Světová ekonomika se nezotaví, bude téměř stagnovat
Pojišťovna Coface letos mírně zlepšila svůj výhled růstu světové ekonomiky na 2,2 %, příští rok by mohl posílit na 2,3 procenta. Přesto jsou vyhlídky značně nejisté, rizika zůstávají vysoká. Napsala to ve své zprávě Coface Barometr rizik za 2. čtvrtletí 2023.
„Rok 2023 začal s velkými očekáváními, ale s největší pravděpodobností se optimismus, s nímž do něj některé ekonomiky vstupovaly, nenaplní,“ napsala pojišťovna do úvodu své zprávy. První polovina roku utvrdila společnost v jejích předpokladech: inflace se ve vyspělých zemích bezbolestně nevrátí ke svému 2% cíli; centrální banky do konce roku „kormidlem neotočí“; a pouhé zrušení zdravotních omezení neumožní Číně hrát roli motoru světové ekonomiky. Do popředí se také vrátily dvě zásadní věci: přístup k dostatku levné energie zůstává pro fungování globální ekonomiky klíčový a měnová politika má přímější vliv na ocenění aktiv a finanční stabilitu než na spotřebitelské ceny.
Největší rizika jsou v inflaci a energii
„Hospodářský výhled zůstává úzce spjat s vývojem inflace a s reakcí centrálních bank – naše prognózy proto vidí řadu rizik, včetně přístupů firem k energii a úvěrům. V této souvislosti provedla společnost Coface ve svém Barometru rizik zemí a odvětví 13 revizí hodnocení zemí na vyšší a dvě na nižší stupeň a 26 změn v hodnocení jednotlivých sektorů (13 zlepšení a 13 snížení). Ty podtrhují zlepšení výhledu, avšak prostředí zůstává velmi náročné a nejisté,“ představil výsledky analýzy Ján Čarný, generální ředitel pojišťovny Coface pro Českou republiku a Slovensko.
K zemím, u nichž Coface ponechala svůj rizikový rating beze změny, patří i Česká republika, která zůstala na stupni A4 – Reasonable (přiměřené riziko). Na vině je mimo jiné jen pomalu klesající inflace. Česká ekonomika se po řadu měsíců potýkala s jednou z nejvyšších inflací v EU. Květen byl sice již čtvrtý měsíc v řadě, kdy meziroční míra inflace brzdila, stále však pro českou ekonomiku představuje problém. „Zkrocení inflace je přitom důležité pro nastartování růstu české ekonomiky. Nejde jen o zlevnění finančních zdrojů pro investice firem, ale je to podstatné i pro znovuoživení domácí poptávky,“ vysvětlil Ján Čarný.
Přízrak recese ve vyspělých zemích prozatím ustoupil, konstatuje Coface. Výjimkou je však Německo. Důvodů je několik. Zaprvé se Evropě podařilo zabránit narušení dodávek energie. Za druhé, odolnost vyspělých ekonomik posílil růst spotřeby v Severní Americe a Číně. A konečně svou odolnost potvrdily i rozvíjející se ekonomiky. To vše vedlo pojišťovnu k revizi prognózy růstu světové ekonomiky v roce 2023 směrem nahoru na 2,2 procenta.
„Pro českou ekonomiku je rizikový vývoj v Německu. Německá ekonomika se v letošním prvním čtvrtletí propadla do recese, když se její HDP ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížil o 0,3 procenta. Německá ekonomika je přitom největší v Evropě a je na ní závislá řada českých firem. Česká exportně orientovaná ekonomika se při poklesu domácí poptávky mohla vždy v minulosti spolehnout na vývoz. Spoléhat se na poptávku z našeho tradičního exportního trhu však můžeme nyní jen v omezené míře,“ varuje Čarný. „Hospodářské vyhlídky pro rok 2023 a další roky zůstávají nejisté, zejména ve vyspělých ekonomikách. Naše prognóza pro rok 2024 předpokládá 2,3% růst světové ekonomiky. To naznačuje, že globální růst se pravděpodobně výrazněji nezotaví. Téměř stagnace světové ekonomiky bude pokračovat, přičemž ekonomika USA bude i nadále slabá, v Evropě bude docházet k nesmělému oživení a čínský růst bude pod úrovní před pandemií.“
Zdražovat opět mohou potraviny i energie vinou Ruska a Děťátka
Ve výčtu hlavních rizik pro nadcházející měsíce zůstává vysoké riziko přetrvávající inflace. Ta sice v Evropě odeznívá, ale potvrdily se i signály pevněji zakořeněné inflace, když se jádrová inflace stabilizovala na vysokých úrovních v eurozóně, ve Velké Británii a USA. „Obnovení inflačních tlaků je stále možné. Oživení v Číně ještě nedosáhlo svého plného potenciálu a pravděpodobně bude vyvíjet tlak na dodávky plynu. Trh s ropou je však po oznámení OPEC+ o snížení produkce napjatější. Tato organizace stáhla z trhu ekvivalent přibližně 3,7 % celosvětové poptávky. Prozatím zachováváme naši prognózu ročního cenového průměru kolem 90 USD/barel,“ píše Coface ve zprávě.
Objevují se také již nová rizika růstu cen zemědělských komodit. Kromě rusko-ukrajinského konfliktu, který bude nadále vyvíjet tlak, se zdá, že od druhé poloviny roku 2023 bude na obzoru klimatický jev El Niño. Ten by mohl ovlivnit produkci a ceny v letech 2023-24, a to vyššími teplotami a intenzivním nedostatkem vody v některých částech světa, varuje Coface.
„V nadcházejících měsících se podniky budou muset potýkat s nepříznivým prostředím vyšších cen a přísnějších úvěrových podmínek i s pomalou domácí poptávkou. Po celkovém zvýšení marží v roce 2022 navíc podniky pravděpodobně zaznamenají pokles provozní ziskovosti pod kombinovaným vlivem postupného poklesu jádrové inflace a rostoucích jednotkových nákladů práce. Prudký nárůst počtu podnikových insolvencí od začátku roku ve většině vyspělých ekonomik bude v nadcházejících měsících pravděpodobně pokračovat, a dokonce se zintenzivní,“ očekává Ján Čarný.
Zatímco ve vyspělých ekonomikách dojde v roce 2024 k poklesu růstu, rozvíjející se země by měly zrychlit a jejich růst by měl dosáhnout 3,9 %, což je nejsilnější expanze od roku 2018. Hlavním faktorem bude postupné oživení čínské ekonomiky, z něhož budou těžit vývozci komodit. Druhým faktorem je pauza v cyklu zpřísňování měnové politiky Fedu. Společnost Coface proto zlepšuje hodnocení zemí vyvážejících energie, jako jsou Saúdská Arábie, Katar, Nigérie a Kazachstán. Mezitím se Malajsie a Filipíny, které budou těžit z přílivu čínských turistů, vracejí ke svým hodnocením před pandemií. Je však třeba zdůraznit, že zpřísnění podmínek globálního financování vystavilo mnoho zemí riziku platební neschopnosti. V roce 2022 byl snížen rating Egypta a loni v únoru Ghany. Ve stejném duchu Coface snižuje v tomto čtvrtletí hodnocení Keni a Bolívie.
Coface se specializuje na pojištění pohledávek, řízení rizik a globální ekonomiku. Skupina Coface obsluhuje 50 000 klientů ve více než 100 zemích. V roce 2022 zaměstnávala přibližně 4720 osob a její obrat dosáhl 1,81 miliardy EUR.