Objem nových hypoték překonal rok 2022
Banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu letošního roku hypoteční úvěry za 32,4 mld. Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 25,7 miliardy korun. Oproti červenci se hypoteční aktivita zvýšila o třetinu. V meziročním vyjádření růst zrychlil z červencových 109 % na 130 procent, informoval Hypomonitor České bankovní asociace.
Srpnový objem poskytnutých hypoték byl nejvyšší od ledna roku 2022, což ilustruje pokračující oživování hypotečního trhu, ačkoli jednorázový vliv měla i novela zákona upravující podmínky předčasného splacení hypotečního úvěru. Průměrná hypoteční sazba u nových úvěrů poprvé po více než dvou letech poklesla pod 5% hranici a činila 4,98 % po červencových 5,07 procenta. Pokles reflektuje vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností, které začaly od června opět klesat a jejich průměrná úroveň v posledních měsících byla nejnižší v letošním roce. Realizované úrokové sazby na rozdíl od cen nabídkových reflektují skutečnou reálnou úrokovou sazbu u podepsaných hypotečních smluv.
Pokles úrokových sazeb na hypotéky nekopíruje snižování základní dvoutýdenní reposazby České národní banky. Ta je od 1. srpna stanovena na 4,5 procenta a klesá rychleji, než úrokové sazby na hypotéky. Ještě loni v listopadu tato sazba činila 7 procent.
Hypoteční sazby reagují s několikaměsíčním zpožděním především na vývoj tržních úrokových sazeb delších splatností, vysvětluje Hypomonitor. Promítá se do nich nejen očekávaný vývoj základních sazeb ČNB, ale i výhled na inflaci, ekonomický vývoj či dynamika obdobných úrokových sazeb v zahraničí. „Zmíněné tržní úrokové sazby delších splatností po postupném rozkolísaném klesání začaly od března letošního roku opět růst. Tento vývoj se však v průběhu června otočil a zintenzivnil v posledních měsících, kdy trhy začaly opětovně sázet na rychlejší pokles sazeb Fedu. Tuzemské sazby delších splatností se tak nyní pohybují na nejnižších úrovních v letošním roce a zároveň na nejnižších úrovních od konce roku 2021. Ve srovnání s minulým měsícem jsou zhruba o 0,15 procentního bodu nižší,“ píše Hypomonitor.
Průměrná velikost hypotéky se dále zvýšila na 3,95 mil. Kč.
Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně vzrostl o silných 8,6 mld. Kč, tj. 36 procent. Srpnový vývoj byl také pozitivně ovlivněn změnou v zákoně o spotřebitelském úvěru, která mohla řadu domácností vést ke snaze uzavřít či refinancovat hypoteční smlouvu ještě za původních podmínek v průběhu srpna.
Od ledna do srpna se objem poskytnutých hypoték meziročně téměř zdvojnásobil, počet poskytnutých hypoték stoupl o 60 procent na 6498. Meziměsíčně to představuje 25% růst a nejvyšší hodnotu od března 2022. Objem refinancovaných úvěrů (interně či z jiné instituce) se meziměsíčně zvýšil o 2,6 mld. Kč a činil 6,7 miliardy korun. Podíl refinancovaných úvěrů na celkovém objemu poskytnutých hypoték se zvýšil z červencových 17,4 % na 20,7 %, což je také vliv změn v podmínkách předčasného splácení účinných od září letošního roku.
„Aktuálně můžeme sledovat oživování hypotečního trhu, přestože sazby neklesají tak rychle jako na spořicích účtech. Dramatický pokles sazeb se nedá čekat ani v závěru roku. Jedním z důvodů může být i fakt, že už teď někteří zpracovatelé avizují prodlužování lhůt schvalování s ohledem na přetlak žádostí o úvěr a jejich reálných kapacit,“ říká Michal Noha, ředitel produktového managementu Raiffeisen stavební spořitelny.
Průměrná výše hypotéky v srpnu pokračovala v růstu, a to z 3,77 na 3,95 mil. Kč. Od dubna tak průměrná výše hypotéky převyšuje dosavadní rekordní úroveň z listopadu 2021 ve výši 3,46 mil. Kč. Dosáhnout na vyšší hypotéku umožňuje postupný pokles hypotečních sazeb či uvolnění makroobezřetnostních příjmových limitů ze strany ČNB společně s postupným růstem reálných příjmů domácností. Výše hypotéky souvisí také s vývojem cen nemovitostí, které byly v 1. čtvrtletí letošního roku o necelých 10 % vyšší, než v posledním čtvrtletí roku 2021, a pokračovaly v růstu i ve 2. čtvrtletí.
Měsíční splátka průměrné hypotéky na 15 let nyní činí 31 187 Kč, na 25 let je to 23 040 korun.