Nesplněná očekávání stojí za poklesem důvěry
Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně snížil o 2,9 bodu na hodnotu 95,1 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů poklesl o 2,9 bodu na hodnotu 94,5 a indikátor důvěry spotřebitelů se snížil o 2,6 na hodnotu 98,4 bodu.
Důvěra spotřebitelů se snížila potřetí v řadě. Podíl respondentů očekávajících pro období příštích dvanácti měsíců zhoršení celkové ekonomické situace v České republice se ve srovnání s červnem mírně snížil. Výrazněji ale stoupl počet domácností, které hodnotí svou současnou finanční situaci hůře, než tomu bylo v předchozích dvanácti měsících. Mírně se snížil i počet respondentů očekávajících zlepšení své finanční situace v příštích dvanácti měsících. Podíl spotřebitelů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, se meziměsíčně zvýšil.
„Důvěra spotřebitelů v červenci se snížila potřetí v řadě a poprvé od dubna letošního roku se tak dostala pod svůj dlouhodobý průměr. Za poklesem důvěry stála většina ze sledovaných ukazatelů. Domácnosti zejména tíží jejich finanční situace, kterou většina oslovených respondentů považuje za horší než v předchozích 12 měsících. Podruhé v řadě se navíc výrazněji zvýšil počet respondentů, kteří se obávají dalšího růstu cen,“ sdělila Veronika Ptáčková z oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Mezi podnikateli se důvěra v ekonomiku v červenci snížila především v odvětví průmyslu (-4,9 bodu) a také ve vybraných službách (-2,3 bodu). Ve srovnání s minulým měsícem jsou optimističtější podnikatelé v odvětvích obchodu (+1,7 bodu) a ve stavebnictví (+4,2 bodu).
„Za zhoršením ekonomického sentimentu mezi podnikateli stáli v červenci především podnikatelé v průmyslu. Přibližně 44 procenta oslovených průmyslových podniků, což je nejvíce od druhého čtvrtletí roku 2020, uvedlo jako hlavní bariéru růstu produkce nedostatečnou poptávku. To může být jedním z důvodů výrazného zvýšení počtu podniků očekávajících v příštích měsících pokles tempa růstu výrobní činnosti. Některé podnikatele ale stále limituje i nedostatek zaměstnanců,“ říká Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Analytici očekávali, že důvěra spotřebitelů nebude klesat, protože panuje stálá zaměstnanost, rostou reálné mzdy a klesá inflace. Zjištění ČSÚ tak může pro ekonomy znamenat zklamání.
„Domácnosti i firmy sice nejspíš vnímají, že se situace pomalu lepší, ale jejich očekávání byla posazena výrazně výš. Všichni nejspíš počítali s tím, že se domácí ekonomice bude dařit podstatně lépe, že růst bude silnější, inflace slabší a sazby z úvěrů nižší. Nic z toho však neplatí,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „ČNB jde se sazbou dolů opatrně, což přiznávají sami centrální bankéři, inflace sice za minulý měsíc klesla na 2 procenta, ale zboží ani služby rozhodně nezlevňují a v neposlední řadě ekonomický růst je spíše přešlapováním na místě. K tomu se přidává nekončící válka na Ukrajině a přetrvávající schodky veřejných rozpočtů. Tento mix nakonec vede k poměrně dlouhodobé frustraci.“