Nedůvěra k družstevnímu bydlení trvá, ale je dostupnější
Češi se družstevního bydlení bojí. Preferovanou formou vlastnictví je jen pro 3 % těch, kteří si plánují pořídit byt či dům, a naopak 13 % ho při koupi nemovitosti ani nezvažuje. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Modré pyramidy. Družstevní bydlení je ale finančně dostupnější, a tak na něj v poslední době zlepšilo názor na 22 % respondentů.
Zájem o družstevní bydlení mezi lety 2009 a 2018 klesl o více než 3 procentní body, růst cen nemovitostí ho ale rychle vrací opět do hry. „Pořídit si družstevní byt je výrazně jednodušší než u jiných typů vlastnictví. Na jeho koupi stačí zájemci obvykle jen 20 až 30 procent hodnoty nemovitosti, zbylou část zajistí s pomocí bankovního úvěru bytové družstvo, kterému pak tento zájemce půjčku splácí,“ říká Martin Sikora, manažer produktů Modré pyramidy.
Být v družstvu neláká, je to ale jediná šance
Podle aktuálního průzkumu stavební spořitelny Modrá pyramida by Češi, kteří plánují koupit nemovitost, nejraději pořídili tu v osobním vlastnictví (v 88 % případů). Družstevní bydlení by preferovala jen 3 %, především respondenti z větších měst. „Družstevní bydlení je taková popelka. Když už si lidé chtějí pořídit nemovitost, chtějí ji vlastnit, mít ji. Družstevní bydlení je pro ně právně složitá forma vlastnictví a příliš mu nedůvěřují. Internetem koluje řada mýtů a příběhů o družstvech. Je to ale škoda, právně je to velmi stabilní instituce a jakmile jsou dobře sepsány stanovy, je fungování družstva naprosto bezproblémové,“ vysvětluje Martin Sikora. Jeho slova potvrzují výsledky průzkumu, podle kterého právě potřeba nemovitost vlastnit je nejčastějším důvodem pro odmítání družstevního vlastnictví, vnímá to tak 64 % respondentů s tímto postojem. Následuje ho nedůvěra v tento typ vlastnictví (40 %) a špatné zkušenosti, většinou zprostředkovaně (40 %).
Názor na družstevní bydlení se mění, ale pomalu
Stále menší dostupnost bytů nutí zájemce o koupi poohlížet se i po nemovitostech v družstevním vlastnictví. „Lepší finanční dostupnost oproti bytům do osobního vlastnictví je jednoznačně hlavním důvodem pro změnu postoje k družstevnímu bydlení. K tomu se samozřejmě připojuje i nedostatečná nabídka jiných bytů. Zjednodušeně řečeno, když je nouze, zájemci ze svých požadavků ustoupí,“ doplňuje Martin Sikora. Svůj postoj k družstevnímu bydlení v posledním roce změnilo 60 % respondentů, 37 % z nich k lepšímu. Družstevní bydlení by nyní bylo ochotno si pořídit 22 % respondentů.