Lidé tvrdě šetří, utrácejí jen za pohonné hmoty
V květnu třináctý měsíc v řadě klesly maloobchodní tržby. Lidem se snižují reálné příjmy a odmítají nebo nemohou utrácet. Maloobchodní tržby se v květnu meziročně snížily reálně o 6,1 %, v tom za nepotravinářské zboží klesly o 9,2 % a za potraviny o 6,4 %, naopak za pohonné hmoty vzrostly o 11,5 procenta. Ve srovnání s dubnem se tržby v maloobchodě kromě motorových vozidel zvýšily v květnu reálně o 0,5 %, přičemž za pohonné hmoty vzrostly o 4,1 % a za potraviny o 0,2 %, naopak za nepotravinářské zboží klesly o 0,2 procenta. Informoval o tom Český statistický úřad (ČSÚ) v pravidelné zprávě.
„Maloobchodní tržby v květnu meziročně po očištění o cenové vlivy pokračovaly v poklesu již třináctým měsícem v řadě. Naopak vzrostly tržby za prodej pohonných hmot, tentokrát o 11,5 procenta,“ říká Jana Gotvaldová, vedoucí oddělení statistiky obchodu, dopravy a služeb ČSÚ. „Nižší tržby realizovaly všechny sortimentní typy prodejen s výjimkou prodejen s počítačovým a komunikačním zařízením a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím. Tržby vzrostly také nespecializovaným prodejnám s převahou nepotravinářského zboží. Internetovým obchodům klesly tržby sedmnáctý měsíc v řadě.“
Tržby ve specializovaných prodejnách s výrobky pro domácnost meziročně klesly o 16,2 %, s oděvy a obuví o 12,4 %, s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci o 7,2 % a s kosmetickými a toaletními výrobky o 2,6 procenta. Naopak tržby rostly v prodejnách s počítačovým a komunikačním zařízením o 2,6 % a s farmaceutickým a zdravotnickým zbožím o 1,4 procenta. Tržby z prodeje potravin se snížily v nespecializovaných prodejnách s převahou potravin o 6,5 % a ve specializovaných prodejnách potravin o 3,6 procenta. V nespecializovaných prodejnách s převahou nepotravinářského zboží se tržby zvýšily o 5,7 %. Internetovým a zásilkovým obchodům tržby klesly o 8 procent.
„Segmenty potravin a nepotravinářského zboží jsou přesně ty, u nichž vysoká inflace nejvýrazněji dusí útraty domácností. Národním sportem se stalo vyhledávání slevových akcí,“ komentuje údaje ČSÚ Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské společnosti Next Finance. „Proti tomu tržby za pohonné hmoty vzrostly o 11,5 procenta. Tady naopak dál platí, že poptávku po pohonných hmotách podporuje fakt, že ceny benzínu a nafty výrazně klesly z hladin, na kterých byly po začátku války na Ukrajině.“
Tržby za prodej a opravy motorových vozidel reálně meziměsíčně vzrostly o 0,4 procent. Meziročně se tržby zvýšily o 2,3 %, v tom za prodej motorových vozidel (včetně náhradních dílů) vzrostly o 2,7 % a za opravy motorových vozidel o 0,7 procenta.
„Dnešní číslo je špatné především z toho důvodu, že nepomohla ani nízká srovnávací základna s loňským rokem. Loňský květen byl totiž prvním měsícem, kdy maloobchodní tržby šly dolů. Tento faktor by měl letošní tržby katapultovat do kladných hodnot, ale není tomu tak. Dál pokračuje pád, což dokládá, že situace spotřebitelů není dobrá,“ píše Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Chuť Čechů utrácet je přímo úměrná jejich obavám o budoucí finanční situaci a ty jsou vysoké. Nadále přetrvává velký růst cen, HDP prakticky neroste a tempo zadlužení státu je robustní. K tomu se ve druhé polovině léta přidají debaty o tom, jaká bude letošní zima s ohledem na cenu tepla a elektřiny. Na neochotě více utrácet se nejspíš nezmění nic ani v dalších měsících. Češi budou dál významně přemýšlet nad svými útratami,“uzavírá Volf.