Inflace překročila toleranční mez
Spotřebitelské ceny v dubnu stouply proti březnu o 0,5 proc. bodu a míra inflace meziročně dosáhla 3,1 procenta. To je hodně.
Česká národní banka (ČNB) svou měnovou politiku cíluje k roční inflaci 2 % s tolerancí jednoprocentní odchylky nahoru i dolu. V dubnu se tedy už inflace měřená růstem spotřebitelských cen dostala přes toleranční hranici. A přesáhla i očekávání většiny analytiků.
Byla nejvyšší od loňského září a navíc v měsíci, během něhož byla ekonomika ještě v částečné pandemické uzávěře. Tyto okolnosti nevěstí ani do budoucna nějaké zklidnění.
Podle ČSÚ rostly nejvíce ceny tabákových výrobků a alkoholu, ale také pohonných hmot a některých potravin, mj. zeleniny a vepřového masa. U tabáku a alkoholu tentokrát nejsou na vině jen rostoucí spotřební daně, jako tomu bylo v minulých letech, ale také rostoucí poptávka. O čemž svědčí třeba vysoký nárůst cen piva.
Za zmínku stojí ceny aut, které meziročně stouply o 8,4 procenta. Také v tomto případě může hrát roli odložená poptávka, ale silnější bude zřejmě nárůst výrobních nákladů pod tlakem nových předpisů EU na emise a bezpečnost vozů.
Přibrzdily ceny bydlení. Nájemné se meziročně zvýšilo jen o 1,5 procenta.
Ve srovnání s Evropskou unií je v ČR míra inflace téměř dvojnásobná; podle předběžných výpočtů v eurozóně stouply spotřebitelské ceny meziročně o 1,6 procenta.
Dá se tedy očekávat, že ČNB už nebude dlouho otálet se zvýšením úrokových sazeb na korunová aktiva.