Inflace je stále vysoko, vytlačily ji úsporné tarify
Spotřebitelské ceny v listopadu vzrostly o 0,1 procenta ve srovnání s říjnem. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 7,3 %, což bylo o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu. Informoval o tom dnes Český statistický úřad (ČSÚ) ve své pravidelné tiskové zprávě.
Meziměsíčně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 0,1 procenta. V oddíle bydlení byly vyšší ceny elektřiny o 1,6 % a zemního plynu o 0,7 %. V oddíle odívání a obuv vzrostly ceny oděvů o 1,1 % a v oddíle ostatní zboží a služby vzrostly ceny výrobků a služeb pro osobní péči také o 1,1 %. Z potravin byly vyšší především ceny zeleniny o 2,6 %, ovoce o 3,1 %, uzenin o 0,9 %, olejů a tuků o 1,8 % a sýrů a tvarohů o 0,6 %. Na meziměsíční snižování celkové cenové hladiny měly v listopadu největší vliv ceny v oddíle doprava. Ceny pohonných hmot a olejů zde klesly o 3,4 %. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje se snížily zejména ceny vepřového masa o 5,7 %, vajec o 11,7 %, drůbežího masa o 2,5 % a chleba o 0,8 procenta.
Ceny zboží úhrnem zůstaly na úrovni měsíce října a ceny služeb vzrostly o 0,2 %.
„Meziročně spotřebitelské ceny v listopadu zpomalily svůj růst na 7,3 proc entalpie. Oslabení meziročního cenového růstu bylo zaznamenáno ve většině oddílů spotřebního koše, nejvýraznější pak u potravin a bydlení. V oddíle doprava ceny meziročně klesly, a to především díky nižším cenám pohonných hmot,” komentovala Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ.
Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v listopadu o 7,3 %, což bylo o 1,2 procentního bodu méně než v říjnu. Bez započtení vlivu „Úsporného tarifu“ do indexu spotřebitelských cen v roce 2022 by meziroční cenový růst dosáhl hodnoty 4,7 procenta.
Zpomalení meziročního cenového růstu bylo ovlivněno především cenami v oddíle bydlení a v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje. V oddíle bydlení ceny elektřiny zpomalily svůj meziroční růst na 143,0 % (v říjnu růst o 148,6 %) a ceny tepla a teplé vody na 24,2 % (v říjnu růst o 31,0 %). Ceny zemního plynu klesly o 6,3 % (v říjnu růst o 6,2 %) a ceny tuhých paliv o 0,8 % (v říjnu růst o 3,9 %), částečně i vlivem jejich růstu v listopadu loňského roku. V oddíle potraviny a nealkoholické nápoje ceny brambor zmírnily svůj meziroční růst na 28,5 % (v říjnu růst o 48,5 %) a ceny vepřového masa přešly z říjnového růstu o 6,1 % v pokles o 0,8 % v listopadu. Ceny vajec byly v listopadu nižší o 25,5 % (v říjnu pokles o 6,2 %) a ceny cukru o 18,6 % (v říjnu pokles o 11,1 %).
Na meziroční růst cenové hladiny měly v listopadu nadále největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde kromě výše uvedených vzrostly ceny nájemného z bytu o 7,4 %, vodného o 16,3 % a stočného o 26,9 procenta. V oddíle alkoholické nápoje, tabák byly vyšší ceny lihovin o 2,8 %, vína o 3,7 %, piva o 8 % a tabákových výrobků o 6,9 procenta. V oddíle rekreace a kultura vzrostly ceny dovolených s komplexními službami o 10,1 %. V oddíle stravování a ubytování se zvýšily ceny stravovacích služeb o 8,4 % a ceny ubytovacích služeb o 12 procent. K meziročnímu snížení cenové hladiny přispěly v listopadu ceny v oddíle doprava, kde klesly ceny automobilů o 3,8 % a ceny pohonných hmot a olejů o 8,8 procenta.
Náklady vlastnického bydlení (imputované nájemné) meziročně vzrostly o 0,5 %. Úhrnný index spotřebitelských cen bez započtení nákladů vlastnického bydlení byl 108,2 procenta.
„Výsledek listopadové inflace se téměř trefil do odhadu trhu. Trh čekal jen nepatrně nižší tempo inflace – na úrovni 7,2 procenta,“ podotýká Markéta Šichtařová, ředitelka poradenské firmy Next Finance. „Navíc podobně jako před měsícem musíme připomenout jednu důležitou věc. Tempo meziroční inflace uměle tlačí nahoru loňské jednorázové opatření na kompenzaci vysokých cen elektřiny, které bylo schované pod název „Úsporný tarif“. Jednoduše domácnosti v loňském roce obdržely na účet výplatu státní podpory. Ve statistice se to projevuje tak, že ceny elektřiny během letošního listopadu rostly o výrazná 143 procenta. Bez započtení vlivu Úsporného tarifu do indexu spotřebitelských cen v roce 2022 by meziroční cenový růst během letošního listopadu dosáhl hodnoty 4,7 %. To znamená, že by inflace zpomalovala mnohem viditelněji. Když se do statistiky více začteme, ke zmírňování celkového tempa inflace výrazně přispívá bydlení. Ceny tepla a teplé vody v listopadu zpomalily tempo svého růstu na 24,2 % (v říjnu rostly o 31,0 %). Ceny zemního plynu dokonce propadly o 6,3 %, když v říjnu rostly o 6,2 %. Ceny tuhých paliv v listopadu klesají o 0,8 % (v říjnu rostly o 3,9 %). Tempo inflace také slábne v potravinách. To není překvapivé za situace, kdy ceny zemědělských výrobců v posledních měsících viditelně padaly.“
„Původní cíl dostat průměrnou letošní inflaci pod 10 % je zdá se už nedosažitelný a v příštím roce bude úspěch, když se podíváme ke 4 procentům,“ říká Tomáš Volf, hlavní analytik společnosti Citfin. „Dosavadní komentáře centrálních bankéřů naznačují, že s uvolněním měnových podmínek nebudou nikam spěchat a že inflace hraje v jejich rozhodování prim.“